eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Producenci napojów a kryzys

Producenci napojów a kryzys

2009-05-29 13:10

Przeczytaj także: Rozwija się rynek napojów prozdrowotnych


Jeśli chodzi o smaki soków, gusty polskich konsumentów są bardzo spolaryzowane. Najpopularniejszym od lat sokiem jest pomarańczowy (38 proc.), którego udział w sprzedaży wszystkich soków nawet lekko wzrósł kosztem wicelidera - soku jabłkowego (25 proc.). Trzecim smakiem jest pomidorowy (17 proc.), który w 2008 cieszył się większym zainteresowaniem niż rok wcześniej. To zdecydowany peleton w tej kategorii, który ma zdecydowaną przewagę nad kolejnymi sokami: grejpfrutowym, wielowarzywnym i wieloowocowym (udział każdego poniżej 5 proc.). Pomarańcza lideruje również w nektarach (ok. 16 proc.), drugie i trzecie miejsce należy do jabłka, grejpfruta i czarnej porzeczki (ok. 14 proc.). Dopiero czwarty - jeśli chodzi o kolejność zakupu, jest nektar jabłkowy (ok. 10 proc.). Podobne udziały w sprzedaży swojej kategorii mają: wieloowocowy, bananowy oraz jabłko-banan-brzoskwinia (5-6 proc.). Jeśli chodzi o napoje, poza liderem pomarańczą, która stanowiła w ubiegłym roku ok. 18 proc. wszystkich sprzedanych w Polsce napojów, cztery kolejne smaki oparte są na bazie jabłka (jabłko-mięta, jabłko, jabłko-wiśnia i jabłko-brzoskwinia). Spośród kilkunastu innych wyróżniają się ponadto: czarna porzeczka, grejpfrut, brzoskwinia, winogrono i wiśnia.

Woda mineralna

W 2008 roku Polacy wypili łącznie ponad 2 mld litrów wody mineralnej o wartości około 2,2 mld zł (okres kwiecień 2008 r. - marzec 2009 r.). Jak podaje firma Nielsen, w stosunku do poprzedniego roku spożycie wody w Polsce wzrosło o 3,8 proc. pod względem wolumenu i o 8,1 proc. pod względem wartości sprzedaży. Według Nielsena, konsumenci w analizowanym okresie znacznie częściej wybierali wodę niegazowaną niż gazowaną czy średniogazowaną. Jej udział w rynku pod względem wartości sprzedaży wyniósł 64,1 proc., podczas gdy udział pozostałych segmentów wyniósł odpowiednio 32,4 proc. i 3,5 proc.

W porównaniu z ubiegłym rokiem jedynie woda niegazowana umocniła swoją pozycję rynkową (wzrost o 1,8 punktu procentowego). Polacy coraz częściej sięgają również po wodę smakową, która w okresie kwiecień 2008 r. - marzec 2009 r. pod względem wartościowym osiągnęła ponad 20,4 proc. udziałów w rynku, notując wzrost o 1,4 punktu procentowego w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Według Jerzego Nowotarskiego, dyrektora handlowego Ustronianki, producenci wody mogą liczyć na stały wzrost tego rynku. - Rynek wody mineralnej i butelkowanej nieustannie rośnie, choć już nie tak dynamicznie, jak w poprzednich latach - mówi Jerzy Nowotarski.

Pomimo spadku dynamiki całego rynku, w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż naszej wody mineralnej kształtowała się na bardzo wysokim poziomie. Sprzedaż Ustronianki w okresie od marca 2008 r. do lutego 2009 r. wzrosła wartościowo o 31 proc., a ilościowo o 34 proc. Ustronianka była jedną z czterech firm na rynku, które odnotowały tak dużą dynamikę sprzedaży - dodaje dyrektor handlowy Ustronianki. Mimo stałego wzrostu rynku wody, Jerzy Nowotarski spodziewa się też, że 2009 rok będzie trudny dla branży. - Można się spodziewać dalszych przejęć - silne firmy staną się jeszcze silniejsze, a słabe - słabsze. Rynek wzrośnie niewiele - poniżej 5 proc. Chyba że lato będzie wyjątkowo gorące - wtedy można się spodziewać wzrostów sięgających nawet 10 proc. - dodaje.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Adam Domagała / Rynek Spożywczy Rynek Spożywczy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: