eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wynagrodzenia inżynierów III 2009

Wynagrodzenia inżynierów III 2009

2009-05-22 13:43

Przeczytaj także: Wynagrodzenia inżynierów II 2009

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w zależności od poziomu stanowiska (marzec 2009)

Wynagrodzenia w zależności od poziomu stanowiska (marzec 2009)

Największy spadek wynagrodzeń wystąpił wśród inżynierów na stanowiskach dyrektorskich – spadek o 3,4%. Osoby te stanowią 3,7% populacji (średnia wieku: 43 lata). Największy wzrost wynagrodzeń odnotowali natomiast inżynierowie na stanowiskach kierowniczych – wzrost o 2,3%. Osoby te stanowią 20,3% spośród analizowanej przez BDI grupy inżynierów. Mimo wahań niezmiennie najwięcej zarabia się w firmach z kapitałem zagranicznym.

„Coraz więcej inżynierów docenia też pracę w małych firmach lub zakłada własną (kilkuosobową) działalność gospodarczą, gdzie wahania w wynagrodzeniach nie są tak odczuwalne, a stanowisko pracy bardziej stabilne. W małych firmach struktura jest mniej rozbudowana przez co działania są bardziej elastyczne. Do każdego pracownika podchodzi się indywidualnie. Pracownicy są wszechstronnie wyspecjalizowani, mają możliwość pracy przy różnorodnych projektach. Pracodawcy też doceniają takich pracowników” – mówi Anna Strożek. Inżynierowie w małych firmach, czyli zatrudniających do 10 osób, odnotowali w marcu 1-procentowy wzrost wynagrodzeń (ŚRD 4 445 PLN, MED 3 240 PLN) w opozycji do spadków jakie wystąpiły w większych firmach. W grupie pracowników dużych firm zatrudniających od 50 do 249 osób odnotowaliśmy największe spadki płac (ŚRD 4 772 PLN, MED 4 280 PLN) – spadek o 2,5%. Osoby te stanowią 28,4% analizowanej grupy.

fot. mat. prasowe

Stopień znajomości języków obcych wśród inżynierów

Stopień znajomości języków obcych wśród inżynierów

Nikogo już nie dziwi fakt, że osoby znające języki zarabiają więcej. Władanie dobrze lub biegle więcej niż jednym językiem obcym pozwoliło inżynierom otrzymać wyższe wynagrodzenie. Różnica ta wyniosła średnio ok. 2 000 zł. w porównaniu do osób, które słabo lub wcale nie znają języków obcych. Odsetek osób znających języki rośnie z miesiąca na miesiąc. Niezmiennie najbardziej popularny jest język angielski. Dobrą znajomość deklaruje 40,03% inżynierów, co pozwala uzyskać im wynagrodzenia średnio na poziomie 4 914 PLN (MED 4 000 PLN). Biegła znajomość to już wynagrodzenia średnio na poziomie 6 017 PLN (MED 4 950 PLN).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w zależności od regionu zatrudnienia (marzec 2009)

Wynagrodzenia w zależności od regionu zatrudnienia (marzec 2009)

Zdaniem Anny Strożek „znajomość języków obcych zawsze była, jest i będzie opłacalna. Niezależnie od wieku w jakim jesteśmy język obcy wpływa in plus na nasze wynagrodzenie. Pod tym względem jest to jeden z niewielu zmiennych parametrów, który wpływa równomiernie na nasze wynagrodzenia”.

W marcu największym wzrostem wynagrodzeń, w porównaniu z miesiącem ubiegłym może pochwalić się województwo warmińsko-mazurskie (+17%) i podkarpackie (+9,8%). Największy spadek wynagrodzeń odczuli inżynierowie z województwa opolskiego (-8,9%), zachodniopomorskiego (-7,1%) oraz łódzkiego (-6,3%). Najwyższe średnie płace niezmiennie wystąpiły w woj. mazowieckim – 5 900 PLN. "Oczywiście tylko z punktu widzenia średniej" - komentuje Anna Strożek. "Największy odsetek inżynierów, których wynagrodzenia analizujemy pracuje w woj. mazowieckim stąd takie statystyki".

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: