eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2009

Koniunktura przemysłowa IV 2009

2009-04-23 00:10

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2009


Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w kwietniu oceniają koniunkturę korzystnie, lepiej niż przed miesiącem. Odnotowywany jest wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące wskazują również na możliwość zwiększenia portfela zamówień i produkcji. Stopniowo zmniejsza się stan nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Mimo zgłaszanych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy z mniejszymi trudnościami regulują bieżące zobowiązania finansowe. Na najbliższe miesiące nie przewiduje się pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Planowane redukcje zatrudnienia są mniejsze od przewidywanych w marcu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć.

Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę na niewielkim dodatnim poziomie, lepiej niż w marcu. Spowodowane to jest mniej pesymistycznymi ocenami dotyczącymi bieżącego portfela zamówień i produkcji oraz nieznacznie pozytywnymi odpowiednimi prognozami. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Mimo zwiększających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci mniej pesymistycznie niż przed miesiącem oceniają swoje możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są nieznacznie optymistyczne, lepsze od przewidywań z marca. Przedsiębiorcy planują ograniczać zatrudnienie w stopniu mniejszym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca. Ceny chemikaliów i wyrobów chemicznych mogą wzrosnąć.

Producenci wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oceniają koniunkturę lepiej niż przed miesiącem. Znacząco zmniejsza się pesymizm ocen bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie prognozy są korzystne, dużo lepsze od formułowanych w marcu. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Mimo opóźnień w ściąganiu należności, powoli zmniejszają się – mimo to wciąż znaczne – trudności w regulowaniu przez przedsiębiorców zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują mniej znaczące niż w marcu redukcje zatrudnienia. W najbliższych miesiącach przewiduje się dalszy spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Wpływa na to poprawa negatywnych ocen dotyczących bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach produkcja może wzrosnąć w niewielkim stopniu. Opinie dotyczące terminowego ściągania należności od kontrahentów są mniej optymistyczne niż w marcu. Przedsiębiorcy sygnalizują zmniejszenie się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Odpowiednie przewidywania w tym zakresie są negatywne, ale nieco lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Redukcje zatrudnienia mogą być mniej znaczące od planowanych w marcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach zamierzają obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, w nieco większym stopniu niż przewidywano w marcu.

W kwietniu dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę mniej pesymistycznie niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest poprawą negatywnych ocen dotyczących bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie niekorzystne prognozy są zbliżone do przewidywań z marca. Nieco zmniejszają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Możliwość terminowego ściągania należności jest oceniana mniej optymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Mimo to zmniejszają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są pesymistyczne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Planowane jest dalsze ograniczanie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż przewidywano w marcu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują niewielkie obniżenie cen wyrobów tekstylnych.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: