eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2009

Koniunktura przemysłowa IV 2009

2009-04-23 00:10

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w kwietniu oceniany mniej pesymistycznie niż w marcu, choć gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Na opinie przedsiębiorców wpływają mniej pesymistyczne niż w marcu oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji, a także sytuacji finansowej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2009

W najbliższych trzech miesiącach nie przewiduje się spadku portfela zamówień w przetwórstwie przemysłowym, przewidywania dotyczące produkcji charakteryzują się niewielkim optymizmem. Prognozy sytuacji finansowej są nadal negatywne, choć lepsze niż przed miesiącem.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w kwietniu mniej pesymistyczne niż w marcu, choć gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Jest to spowodowane poprawą, mimo to nadal negatywnych, ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w kwietniu oceniany jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Oceny te są gorsze od formułowanych w dwóch poprzednich latach, zbliżone do zgłaszanych w analogicznym miesiącu 2006 roku. Na opinie przedsiębiorców wpływa poprawa nadal negatywnych ocen dotyczących bieżącej i przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

W kwietniu w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest lepiej niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej optymistyczne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, choć są one znacznie gorsze od zgłaszanych w kwietniu ubiegłego roku. Najbardziej negatywne opinie, gorsze od zgłaszanych w analogicznym miesiącu przed rokiem, choć lepsze niż w marcu, formułują jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W kwietniu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, choć lepiej niż w marcu (minus 8 wobec minus 16). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 25% (przed miesiącem odpowiednio 13% i 29%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od odnotowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zarówno krajowego jak i zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest ograniczana w mniejszym stopniu niż w marcu. W najbliższych trzech miesiącach nie przewiduje się spadku portfela zamówień. Prognozy produkcji wskazują na możliwość jej niewielkiego wzrostu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Należności od kontrahentów są ściągane terminowo, co powoduje, że nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć mniej znaczące niż prognozowano w marcu. Przewidywany jest niewielki spadek cen.

W kwietniu przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają oceny koniunktury lepsze niż przed miesiącem, choć w wielu przypadkach nadal negatywne. Na najniższym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: metali (minus 36 – spadek o 4 punkty), odzieży (minus 31 – wzrost o 4 punkty), wyrobów tekstylnych (minus 27 – wzrost o 4 punkty), wyrobów z metali (minus 21 – wzrost o 8 punktów), maszyn i urządzeń (minus 17 – wzrost o 1 punkt), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (minus 16 – wzrost o 10 punktów), pozostałego sprzętu transportowego (minus 15 – wzrost o 2 punkty), urządzeń elektrycznych (minus 15 – wzrost o 4 punkty) oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń (minus 18 – wzrost o 1 punkt). Pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują głównie producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 – utrzymała się wartość wskaźnika z zeszłego miesiąca), papieru i wyrobów z papieru (plus 9 – wzrost o 10 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 7 – wzrost o 7 punktów).

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: