eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek energetyczny: kolejne inwestycje

Rynek energetyczny: kolejne inwestycje

2009-04-22 13:45

Przeczytaj także: Powstanie największa elektrownia gazowa w Polsce

Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Inny zakres rozbudowy sieci jest w przypadku elektrowni, które aktualnie funkcjonują i przejdą proces odbudowy mocy, a zupełnie inny w przypadku projektów, gdzie budowę elektrowni planuje się w miejscu odległym od obecnej infrastruktury przesyłowej - zastrzega Stefania Kasprzyk, prezes PSE Operator. - Można jednak powiedzieć, że gdy dojdzie do realizacji większości zgło szonych projektów, uwzględniając dodatkowo inne potrzeby rozwojowe, konieczne będzie wybudowanie ok. 2000 km linii 400 kV, a także zmodernizowanie wielu istniejących stacji elektroenergetycznych i wybudowanie kilkunastu kolejnych.

Prezes Kasprzyk ma nadzieję, że zgłoszone projekty będą kontynuowane izostaną zakończone. Deklaruje jednocześnie, że PSE Operator zrobi wszystko, aby zapewnić warunki wyprowadzenia mocy z nowo budowanych elektrowni. Zaznacza jednak, że aby rozbudowa sieci była możliwa, niezbędne są zmiany wprawie umożliwiające szybkie uzyskiwanie wymaganych zgód i pozwoleń.

PSE Operator podejmuje szereg inicjatyw w tym obszarze. Nawiązaliśmy również współpracę z organami samorządowymi i rządowymi w województwach w celu umieszczenia w planach zagospodarowania przestrzennego planów rozbudowy sieci przesyłowej, wynikającej m.in. z budowy nowych mocy wytwórczych - informuje Stefania Kasprzyk.

Jak ocenia Zenon Hryń, prezes Fluor Polska, nie ma fizycznych możliwości wybudowania nawet części zgłoszonych inwestycji. Pierwszą przeszkodą, jak przekonuje prezes Hryń, jest bariera wytwórcza, czyli potencjał firm budowlanych, które mogą być zaangażowane w tych procesach inwestycyjnych.

Można się spotkać z opinią, że będą ogromne trudności z jednorazową budową mocy powyżej 2 tys. MW. Posiadamy doświadczenie z udziału w inwestycji w ramach Programu 10+ realizowanego przez grupę Lotos. Jako główny kontraktor obsługujemy część realizacji Programu 10+ odpowiadającą wartości mniej więcej 250 mln euro, co jest stosunkowo niewielką kwotą w porównaniu z planowanymi inwestycjami w nowe moce, jednak przy realizacji tego projektu pojawiają się problemy - mówi Hryń.

Drugim problemem w realizacji inwestycji w elektroenergetyce są kwestie związane z organizacją finansowania. Na pewno będzie kłopot z pozyskiwaniem funduszy na część planowanych mocy wytwórczych.
Znając sytuację w przemyśle rafineryjnym, petrochemicznym i chemicznym, łatwiej nam analizować sytuację w branży energetycznej. Tam nie ma pełnej świadomości ważności przygotowania procesu inwestycyjnego przez wiarygodnego partnera, który uwiarygadnia inwestycję w oczach kredytodawcy - przekonuje prezes Hryń.

Do tego dochodzi zarządzanie inwestycją, elementy harmonogramowania, kontroli kosztów, analizy stanu zaawansowania, zarządzanie kontraktorami oraz dbanie o jakość i bezpieczeństwo prac. To wszystko są elementy przy dużych inwestycjach, które muszą być oparte na odpowiedniej organizacji, co oznacza stabilną kadrę, odpowiednie procedury i narzędzia oraz doświadczenie z realizacji dużych inwestycji w ostatnich latach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: