eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Obcokrajowiec szefem?

Obcokrajowiec szefem?

2004-01-15 01:04

Przeczytaj także: Obcokrajowcy w Polsce: co o nas myślą?


Wykres 3. Małżonek – obcokrajowiec należący DO TEJ SAMEJ rasy lub grupy etnicznej, co mieszkańcy danego
Kraju

(Pytanie: Proszę pomyśleć o ludziach, którzy przyjeżdżają z innego kraju, aby żyć w Polsce i którzy należą do tej samej
rasy lub grupy etnicznej co większość mieszkańców Polski. Czy byłby P. przeciwny, czy też nie miał nic przeciwko temu
gdyby taka osoba poślubiła kogoś z P. bliskiej rodziny?)

Mniej zwolenników mają natomiast związki z osobą należącą do innej rasy lub grupy etnicznej (różnica wynosi 12 punktów procentowych). Spośród polskich respondentów ponad 53% deklaruje, że nie miałaby nic przeciwko temu, natomiast około 16% byłoby temu przeciwnych. Podobne opinie mają mieszkańcy pozostałych krajów, aczkolwiek najwyższy stopień dezaprobaty dla partnerów - obcokrajowców odnotowano w Izraelu, Grecji, Czechach i Norwegii, a najniższy wśród mieszkańców Szwecji, Szwajcarii i Portugalii.

Wykres 4. Małżonek – obcokrajowiec należący DO INNEJ rasy lub grupy etnicznej, co mieszkańcy danego kraju.
(Pytanie: Proszę pomyśleć o ludziach, którzy przyjeżdżają z innego kraju aby żyć w Polsce i którzy należą do innej rasy lub grupy etnicznej niż większość mieszkańców Polski. Czy byłby P. przeciwny, czy też nie miał nic przeciwko temu gdyby taka osoba poślubiła kogoś z P. bliskiej rodziny?)

Podsumowując można powiedzieć, że na tle innych krajów, w których prowadzony był Europejski Sondaż Społeczny nie jesteśmy, ani szczególnie tolerancyjni, ani szczególnie uprzedzeni do osób pochodzących z innych krajów - bez względu na przynależność do tej samej lub innej rasy/ grupy etnicznej, aczkolwiek w drugim przypadku przychylność jest nieco mniejsza.


Europejski Sondaż Społeczny (European Social Survey – ESS) jest jednym z największych europejskich projektów badawczych w dziedzinie socjologii. Celem Sondażu jest diagnoza oraz wyjaśnianie wzajemnych relacji i postaw, zarówno między mieszkańcami Europy, jak i instytucjami społeczno-ekonomicznymi integrującego się kontynentu. I edycję ESS zrealizowano metodą wywiadu kwestionariuszowego, na reprezentatywnych próbach w 23 państwach europejskich w końcu 2002 i na początku 2003 roku. Wstępne wyniki I edycji ESS ogłoszono w Brukseli pod koniec 2003 roku.

Badanie Europejski Sondaż Społeczny 2002/2003 (ESS - European Social Survey) przeprowadzone 30. 09 – 19. 12. 2002 przez Ośrodek Realizacji Badań Socjologicznych IFiS PAN na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 2110 osób w wieku 15+.

Na wykresach przedstawiono trzy skrajne wskazania (odpowiedzi 0,1, 2 oraz 8,9,10) na 11 punktowej skali. Wskazania środkowe oraz odpowiedzi "nie wiem" pominięto.

poprzednia  

1 2

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: