eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy mają się lepiej, gorzej z pracą

Firmy mają się lepiej, gorzej z pracą

2004-01-14 00:54

UPS ogłosił wyniki 13 edycji dorocznego badania UPS Europe Business Monitor, które jest jednym z najdłużej prowadzonych badań w zakresie działalności gospodarczej w Europie. UPS Europe Business Monitor analizuje opinie 1 453 przedstawicieli kadry menedżerskiej wyższego szczebla z grupy 15 000 europejskich firm o najwyższych przychodach. Badanie dotyczy rozmaitych zagadnień mających wpływ na biznes w Europie.

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 47/2014

Po raz pierwszy od dwóch lat, czołowi europejscy przedsiębiorcy odnotowali wyraźną poprawę sytuacji ekonomicznej swoich firm. Poprzednie dwie edycje badania UPS Europe Bussines Monitor wykazywały, że liczba firm europejskich, które doświadczyły poprawy sytuacji gospodarczej jest mniej więcej taka sama, jak liczba firm, które odnotowały jej pogorszenie w ciągu ostatniego roku. Różnica "netto" pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi opiniami na ten temat znacznie spadła z +44% w 2000 roku do 0% w 2001, a w 2002 wyniosła +2%. W kolejnym, 2003 roku, szala przechyliła się już wyraźnie na stronę opinii pozytywnych: nie mniej niż 40% europejskich liderów biznesu deklarowało, że ich firma radzi sobie teraz lepiej niż 12 miesięcy temu; 23% ankietowanych powiedziało, że sytuacja się pogorszyła, a w przypadku 36% pozostała niezmienna. W efekcie, różnica netto wynosi obecnie +17%.

Spośród badanych europejskich menedżerów, przedsiębiorcy z Hiszpanii (53%) i Wielkiej Brytanii (51%) najbardziej pozytywnie oceniają działalność swoich firm w 2003 roku. Generalnie, we wszystkich krajach poza Francją i Holandią odnotowano poprawę. W tych dwóch krajach różnica pomiędzy biznesmenami, według których nastąpił wzrost a tymi, którzy mówią o spadku pozycji ekonomicznej swych firm, jest wciąż ujemna i wynosi odpowiednio -10 i -7% "netto".

W związku z ogólną tendencją poprawy funkcjonowania firm, liderzy europejskiego biznesu są bardziej optymistyczni co do perspektyw ekonomicznych na następne 12 miesięcy: 59% sądzi, że ekonomiczna pozycja ich firm poprawi się w następnym roku, 32% uważa, że pozostanie niezmienna, a jedynie 7% myśli, że będzie gorsza. Czołowi przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii (+64%), Hiszpanii (+59%) i Niemiec (+57%) są najbardziej optymistyczni, jeśli chodzi o oceny "netto" (netto – różnica głosów między menedżerami liczącymi na poprawę a tymi, którzy przewidują pogorszenie sytuacji ekonomicznej firmy). Najbardziej ostrożni w ocenach – spośród europejskich menedżerów – (+33% "netto") są biznesmeni z Francji, których przewidywania nie są zbyt optymistyczne, na co wpływ miały słabe wyniki ich firm w ostatnim roku.

Pomimo, że więcej firm odnotowuje poprawę i wykazuje więcej optymizmu w związku z przyszłą pozycją ekonomiczną swych firm, przewidywania związane z rynkiem pracy na najbliższe 12 miesięcy są równie pesymistyczne, jak w roku 2002. Połowa europejskich liderów biznesu (50%) uważa, że liczba osób zatrudnionych w ich firmach pozostanie taka sama. Jednakże tylko 20% ankietowanych spodziewa się wzrostu zatrudnienia, a 28% redukcji personelu. Wynik ten (-8% netto; netto – różnica pomiędzy tymi, który spodziewają się wzrostu i redukcji zatrudnienia) utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat (-10% w 2002 i -12% w 2001). Warto odnotować, że Hiszpania jest wciąż jedynym krajem, w którym więcej czołowych menedżerów (+9% netto) przewiduje wzrost, niż spadek zatrudnienia. Niemieccy i belgijscy przedsiębiorcy najbardziej obawiają się zwolnień, ich oceny są na poziomie -23% netto w przypadku obu krajów.

Ożywienie działalności gospodarczej i powrót optymizmu wśród czołowych liderów biznesu w Europie nie odzwierciedla jednomyślnego stosunku do znaczenia euro. Prawie połowa europejskich menedżerów (47%) sądzi, że euro nigdy nie zastąpi amerykańskiego dolara jako najważniejszej międzynarodowej waluty. Znamienne jednak są opinie w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy liczba eurosceptyków (39%) była mniejsza od liczby euroentuzjastów (58%), którzy wierzą, że pewnego dnia euro przejmie rolę dolara. Tego entuzjazmu dla euro nie podzielają niemieccy menadżerowie. Prawie dwie trzecie (64%) niemieckich wiodących biznesmenów sądzi, że euro nigdy nie zastąpi dolara. Zgadzają się z nimi ich włoscy (54%) i duńscy (53%) koledzy.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Obcokrajowiec szefem?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: