eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Energetyka jądrowa popularniejsza w UE

Energetyka jądrowa popularniejsza w UE

2009-03-24 14:02

Przeczytaj także: Energetyka jądrowa bardziej opłacalna


Po latach zastoju i stagnacji, Finlandia zrobiła pierwszy krok w 2005 roku, kiedy ruszyła budowa trzeciego bloku elektrowni atomowej w miejscowości Olkiluoto. Była to pierwsza inwestycja tego rodzaju w Europie Zachodniej po piętnastoletniej przerwie. Również Francja buduje obecnie swój nowy reaktor Flamanville 3 i planuje w przyszłości dodać nowe bloki. W grudniu 2008 roku władze Słowacji zadecydowały o wznowieniu budowy dwóch bloków reaktora w miejscowości Mochovce, a Bułgaria rozpoczęła budowę siłowni w Belene. W Szwecji ruszył proces uchylenia obowiązującego od ponad 30 lat zakazu budowy nowych elektrowni atomowych. Włochy zdecydowały się ponownie wprowadzić siłownię atomową do programu dywersyfikacji swoich źródeł energii, po tym jak w 1987 w referendum społeczeństwo zdecydowanie odrzuciło możliwość czerpania energii z tych obiektów. Władze tego kraju mają nadzieję, że budowę nowej siłowni atomowej uda się rozpocząć do roku 2013. Ponadto, kraje takie jak Wielka Brytania, Rumunia, Węgry, Republika Czeska oraz Łotwa ogłosiły plany budowy elektrowni atomowych.

Również w Polsce plany rozwoju energetyki atomowej zdają się zmierzać we właściwym kierunku. W styczniu 2009 roku rząd przyjął uchwałę, zgodnie z którą Polska Grupa Energetyczna (PGE) zbuduje jedną lub dwie elektrownie atomowe. Pierwszy obiekt ma być podłączony do krajowej sieci energetycznej do roku 2020. Co więcej, włączenie energii atomowej do polskiego programu dywersyfikacji źródeł energii zostało zaproponowane w założeniach „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku”. Ostatnio, w Ministerstwie Gospodarki został powołany Departament Energii Jądrowej. Do jego zadań należy prowadzenie spraw związanych z określaniem kierunków dostaw oraz źródeł wytwarzania energii, ze szczególnym uwzględnieniem energii atomowej oraz wprowadzeniem nowych rozwiązań i technologii służących dywersyfikacji źródeł nośników energii. W opinii ekspertów wyraźnie więc widać, że perspektywy rozwoju energii atomowej w Polsce zapowiadają się całkiem obiecująco. Pomimo wielu trudności, kraj, którego przemysł energetyczny oparty jest praktycznie całkowicie na węglu, zdaje się przywiązywać ogromną wagę do kwestii energii jądrowej i jest całkiem możliwe, że pierwsza elektrownia w Polsce powstanie już za 10-12 lat.

„Pomimo wysokiego wskaźnika CAPEX, nie wydaje się, aby przemysł energetyki jądrowej ucierpiał znacznie w wyniku bieżącego kryzysu gospodarczego” – stwierdza dalej Maciej Jeziorski. „Dalszy rozwój wypadków w tym sektorze zależy więc głównie od cen paliw kopalnych, wliczając w to koszta emisji CO2, a także rozwoju nowych technologii nuklearnych. Ogólnie rzecz ujmując, przed energią atomową w Europie rysuje się świetlana przyszłość, a produkcja energii atomowej zyska w przyszłości na znaczeniu. Bez wątpienia też ta forma generowania energii elektrycznej będzie oferować szereg możliwości biznesowych w perspektywie średnio i długofalowej”.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: