eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wymiana handlowa z Wielką Brytanią 2008

Wymiana handlowa z Wielką Brytanią 2008

2009-03-03 00:09

Przeczytaj także: Wymiana handlowa z Wielką Brytanią 2007


Najważniejsze tendencje wg BPCC
  • Znaczny wzrost brytyjskiego eksportu do Polski - od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. gwałtownie wzrosła atrakcyjność Polski w rankingu rynków zbytu dla brytyjskich towarów (z pozycji 26. na 17.). Tendencja ta sygnalizuje duży potencjał wzrostu w przyszłości.
  • Polski eksport do Wielkiej Brytanii wzrasta w szybkim tempie: największa w historii Europy migracja ludności w czasach pokoju stała się trampoliną dla znacznego wzrostu sprzedaży.
  • Sieci detaliczne w Wielkiej Brytanii zwiększają w swojej ofercie udział polskich napojów i produktów spożywczych, w odpowiedzi na potrzeby 1,2 mln konsumentów, ambasadorów polskich produktów żywnościowych wysokiej jakości.
  • Prognozuje się, że projekty związane z infrastrukturą, rynkiem wysokich technologii oraz produkcją regionalną będą dostarczać brytyjskim przedsiębiorcom w Polsce szczególnie atrakcyjnych możliwości biznesowych.
  • Budżet uruchomiony w ramach projektu Paszport do eksportu daje szanse na zwiększenie wartości polskiego eksportu.
  • Potrzeba przywództwa w celu zbudowania solidnej bazy handlowej, która mogłaby przeciwstawić się skutkom kryzysu finansowego.
Zdanie BPCC podstawy polskiej gospodarki są solidne. W porównaniu z rozwiniętymi gospodarkami europejskimi, Polska oferuje atrakcyjne możliwości wzrostu. Polski rynek jest jak do tej pory stosunkowo mało nasycony przez brytyjskie spółki o średniej kapitalizacji, a jednak ostatnio Polska dołączyła do listy najlepszych dwudziestu rynków zbytu dla brytyjskich przedsiębiorstw i rywalizuje o pozycję najbardziej atrakcyjnego rynku z Chinami, Rosją, Indiami i Japonią. Jednocześnie, Wielka Brytania znajduje się na liście pięciu najlepszych rynków zbytu dla polskich przedsiębiorstw, i - o ile jej udział nadal będzie rósł - może zająć drugą pozycję przed Francją i Włochami. Obecność małych i średnich przedsiębiorstw z Włoch jest na polskim rynku bardzo widoczna, podczas gdy Wielka Brytania nie jest reprezentowana adekwatnie do możliwości.

Jak wyglądają prognozy na rok 2009? Martin Oxley, Dyrektor Generalny Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej podsumowuje: "Z pewnością rok 2009 będzie dla nas wyzwaniem. Podstawy gospodarki są solidne, a brytyjsko-polskie stosunki handlowe rozwijają się dobrze. Oba kraje łączą podobne tradycje kulturowe, kładące nacisk na przedsiębiorczość. Polska powinna przyspieszyć wdrażanie swoich programów wsparcia eksportu oraz reform gospodarczych, co przyczyni się do ułatwienia prowadzenia interesów. Brytyjskie spółki o średniej kapitalizacji oraz małe i średnie przedsiębiorstwa powinny z większym zaufaniem badać możliwości polskiego rynku, który należy do najbardziej obiecujących w Europie. Z odpowiednim przywództwem oraz przy zapewnieniu dwustronnego dialogu na temat możliwości współpracy, brytyjsko-polskie stosunki handlowe mają w roku 2009 duży potencjał wzrostu."

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: