eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek walutowy i surowców I 2009

Rynek walutowy i surowców I 2009

2009-02-15 00:10

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców XI 2008


Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 6,6 proc. wobec przyrostu o 2,7 proc. w listopadzie. Z uwagi jednak na wyraźny wzrost stopy oszczędności społeczeństwa, widoczny spadek dynamiki zakupów dóbr trwałych, pogarszającą się sytuację na rynku pracy oraz osłabienie złotego implikujące wzrost obciążeń z tytułu zadłużenia denominowanego w obcych walutach, skłania do wniosków, iż tak pozytywne zaskoczenie ma incydentalny charakter. Kolejne miesiące odzwierciedlą narastający wśród konsumentów pesymizm.

Rynek walutowy

Z raportu NWAI wynika, że w styczniu kontynuowana była wzrostowa tendencja dla amerykańskiego dolara względem euro. Kurs EUR/USD osiągnął pod koniec miesiąca 1,28 co jest poziomem o 8,5 proc niższym niż zamknięcie grudnia w okolicach 1,40. Analitycy tak silny ruch postrzegają jednak jako osłabienie euro, które traci w oczach inwestorów ze względu na negatywne sygnały płynące z Grecji, Hiszpanii, Włoch oraz Irlandii. Obniżanie ratingów dla tych państw wzbudziło spekulacje na temat trwałości unii walutowej w przyszłości. O ile scenariusz zrezygnowania z euro przez poszczególne kraje wydaje się na chwilę obecną mało prawdopodobny, niepewność na globalnych rynkach finansowych z łatwością przelewa się w ten segment rynku walutowego. Nie bez znaczenia była również redukcja stóp przez EBC, który pomimo deklaracji, iż nie zamierza kontynuować luzowania polityki pieniężnej, będzie prawdopodobnie zmuszony do tego kroku w wyniku głębokości recesji w strefie euro.

Wzrostowe odreagowanie z grudnia kontynuowane było w pierwszych dniach stycznia na rynku USD/JPY, jednak 7 stycznia rynek zainicjował kolejną falę umacniania się jena. Pułap poniżej 90,00 skłania władze Banku Japonii do rozważenia interwencji walutowych mającej na celu deprecjację kursu. Sama deklaracja osłabiła nieco japońską walutę, lecz już na tym etapie poddawana jest pod wątpliwość skuteczność takiego zabiegu. Nie jest wykluczone osiągnięcie w lutym poziomu 85 jenów za dolara.

Globalni inwestorzy ponownie wyraźnie zniechęcili się do walut regionu CEE, stąd silne spadki na rynku złotego. Po opublikowaniu przez Goldman Sachs prognoz 12-miesięcznych sugerujących kurs EUR/PLN na poziomie 4,60, istotnie zbliżył się on do tego poziomu – 4,47. Dolar amerykański wzmocnił się do poziomu 3,51. Inwestorzy intensywnie obserwować będą realizację budżetu państwa i plany jego nowelizacji, gdyż stabilność w tym obszarze jest ostatnim mocnym argumentem dla postrzegania złotego przez zagranicznych inwestorów. W większej jednak mierze postrzeganie to zależy od poziomu globalnej awersji względem ryzyka. Jej spadek ponownie skłoni inwestorów do zakupów polskiej waluty.

Metale przemysłowe (bazowe)

Rynek aluminium jest niemal doskonale skorelowany z sytuacją w przemyśle. Procentowa dynamika spadków produkcji przemysłowej na całym świecie w wymiarze dwucyfrowym oraz najwyższy w historii poziom zapasów na London Metal Exchange (2,79 mln t) sprowadziły ceny do silnego oporu 1.300 USD. Stosunkowo powolne wstrzymywanie wydobycia (często kontynuowane jest ono przy ujemnym wyniku operacyjnym) spowodować może kontynuację przyrostu zapasów, stąd nie są wykluczone spadki do 1.200 USD. Przy tym jednak pułapie analitycy spodziewają się mocniejszego wzrostowego odreagowania.

Rozrasta się nadwyżka podaży na rynku miedzi. Niemniej kupujący zdołali wynieść cenę do pułapu 3.500 USD. W ostatnich dniach stycznia jednak inwestorzy ci uznali, iż to pułap 3.100 USD w obecnych warunkach wydaje się sprawiedliwy.

Rynek niklu zbliża się do odwrócenia wielomiesięcznej spadkowej tendencji. Fakt systematycznie spadającej produkcji generował spadki cen głównie ze względu na silnie spadający popyt na stal (-25 proc. w 2008 roku). W 2009 nadwyżka ta istotnie może zostać zredukowana. Nie jest wykluczone testowanie trzeci raz na przestrzeni 4 miesięcy poziomu 8.700 USD/t, lecz wsparcie pokrywające się z poziomem zamknięcia stycznia w okolicach 11.000 USD wydaje się równie solidne.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: