eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek walutowy i surowców I 2009

Rynek walutowy i surowców I 2009

2009-02-15 00:10

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców XI 2008


Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w sezonie 2008/2009 produkcja cukru wyniesie 158,8 milionów ton wobec konsumpcji na poziomie 162,1 milinów ton. Ten stosunkowo silny deficyt surowca może się podwoić do sezonu 2009/2010. Stwarza to sprzyjające warunki dla wzrostów cen. Ryzykiem w krótkim okresie pozostają niskie ceny ropy naftowej i jej pochodnych, czyniąc produkcję bioetanolu mniej konkurencyjną. Należy jednak uwzględnić, iż liderem na rynku bioetanolu jest Brazylia, która z racji niskich cen ropy i pozostałych surowców poddana będzie wyraźnemu spowolnieniu gospodarczemu w 2009 roku. Niższy wzrost gospodarczy pogarsza sytuację w segmencie finansowym, stąd narastające trudności z pozyskaniem finansowania, szczególnie w rolnictwie. Problem ten dotyka również pozostałe kraje Ameryki Południowej, co kreuje w średnim terminie trend spadkowy dla podaży surowca. Do końca 2009 roku cena funta cukru może osiągnąć 12,5 – 13,0 centów.

Rynek kawy odznacza się stosunkową silną nadwyżką podaży, która osiągnęła w sezonie 2007/2008 3,3 miliony worków (1 worek = 60 kg). Szacuje się, iż w bieżącym sezonie osiągnie on nieco ponad 6 milionów worków. Globalny kryzys kredytowy na przestrzeni 2008 i 2009 roku wywołał kryzys w sferze realnej gospodarki. Recesja w Stanach Zjednoczonych wpływa na prognozy sprzedaży sieci Starbucks, która ogłosiła jej spadek o 9 proc. r/r w czwartym kwartale 2008. Podobnie jednak jak w przypadku kakao popyt jest stosunkowo mało elastyczny. Dlatego przewiduje się zwiększenie popytu na tańsze gatunki kosztem luksusowych, co również w globalnym ujęciu utrzyma wielkość popytu na niezmienionym poziomie. W aspekcie podaży sytuacja na rynkach kredytowych również utrudnia dostęp do finansowania ze strony rolnictwa, a niekorzystna pogoda w Wietnamie dodatkowo redukuje prognozy zbiorów. Perspektywy do wzrostów cen w najbliższym czasie pozostaną umiarkowane, jednak ekspozycja na przedstawione czynniki fundamentalne kreuje scenariusze wyraźnych wzrostów począwszy o trzeciego kwartału 2009.

Surowce energetyczne

Z raportu NWAI wynika, że rynek ropy naftowej odzwierciedla sprzeczne sygnały bazujące z jednej strony na słabnącym popycie (obrazem tego jest m.in. najwyższy kwartalny spadek PKB w USA od 1982 – 3,8 proc.), z drugiej na redukcji wydobycia w związku z nieopłacalnością jego kontynuowania w kilku regionach świata i zaprzestaniu inwestowania w niezbędną infrastrukturę. W efekcie cena „uchwycona” została w wąskim przedziale (szczególnie względem minionych poziomów zmienności) w okolicach 45 USD za baryłkę. Wyraźna konsolidacja sprzyja strategiom bazujących na trendzie bocznym, lecz szereg ryzyk, które są obecnie niejako w uśpieniu (m.in. konflikt w Strefie Gazy i jego wpływ na dostawy ropy) nadal stanowią zagrożenie dla silnie lewarowanych transakcji. Silnym akcentem może być redukowanie popytu w Azji

Fundusze hedge

Analitycy Barclays Capital bazując na prognozach silnej redukcji linii kredytowych dla funduszy hedge, szacują, iż w 2009 roku segment ten może skurczyć się o 70-80 proc. osiągając wartość aktywów w zarządzaniu w wysokości 300 mld USD. Zdecydowanie mniej pesymistyczne prognozy wskazują docelowy poziom w okolicach 900 mld, co równałoby się połowie aktywów w szczycie z 2007 roku. Obecnie szacuje się, iż w zarządzaniu jest ok. 1,2 bln USD.

Kryzys gospodarczy kreuje dogodne warunki do fuzji i przejęć. Analitycy szacują, iż podobnie będzie w segmencie funduszy hedge. Szacuje się, iż zaledwie 86 to fundusze zarządzające kwotą powyżej 1 mld USD. Wśród ok. 10 tys. pozostałych bardzo wiele jest takich, które zarządzają kwotą ok. 250 mln USD. Te instytucje jako pierwsze odczuwają skutki kryzysu, działając przy tym na granicach opłacalności. Będą one w 2009 roku celem przejęć. Szereg indywidualnych czynników sprawi, iż przejmowane będą również znacznie większe.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: