eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek walutowy i surowców I 2009

Rynek walutowy i surowców I 2009

2009-02-15 00:10

Pierwszy miesiąc nowego roku w wymiarze symbolicznym odznaczył się odpowiedzią na kulminację kryzysu gospodarczego. W obliczu postępującego ograniczania skuteczności narzędzi polityki monetarnej, uwaga skupiana jest na rozwiązaniach fiskalnych. Pojawiają się nowe propozycje stymulowania gospodarek poprzez wydatki rządowe, modyfikowane są poprzednie. Państwa bez chociażby planu poprawy sytuacji skazywane są przez inwestorów na straty - wynika z raportu NWAI.

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców XI 2008

Główne wydarzenia makro w Polsce

RPP dokonała kolejnej agresywnej obniżki stóp procentowych – o 75 pb. W opinii członków Rady silne procesy dezinflacyjne wynikające w dużej mierze ze słabnącego rynku pracy, w swej skali przeważają nad zagrożeniem deprecjacji złotego. Przewiduje się stosunkowo szybkie osiągniecie w pierwszej połowie 2009 roku pułapu 3,0 proc., co kreuje potencjał do obniżek o kolejne 125 pb. Scenariusz ten nie uwzględnia zagrożenia ucieczki od złotego osiągającą skalę z pogranicza paniki. Luzowanie monetarne w tej skrajnej sytuacji mogłoby zostać wstrzymane.

Wstępne szacunki GUS w kontekście dynamiki PKB w 2008 roku wskazują 4,8 proc.

Stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 9,5 proc. (9,1 proc. miesiąc wcześniej). To wzrost wyższy niż generowany przez czynnik sezonowy. Wyraźnie sugeruje to zatem odwrócenie dotychczasowej tendencji. Istotny wpływ ma brak zainteresowania (wynikający z konieczności) ze strony pracodawców do przedłużania umów na czas określony oraz powroty z emigracji zarobkowych z zachodu Europy i trudności z odnalezieniem pracy w Polsce. W grudniu pracę straciło 34 tys. osób. Dynamika wynagrodzeń obniżyła się w grudniu do 5,4 proc., wobec 7,8 proc. w listopadzie. Z uwagi na fazę cyklu koniunkturalnego w Polsce, niższa dynamika wynika na razie z faktu redukowania nadgodzin i wynagrodzenia z tytułu pracy na akord. Istotne hamowane są bazowe żądania płacowe również ze strony związków zawodowych oraz obniżane będą premie w ślad za pogarszającymi się wynikami przedsiębiorstw.

Narodowy Bank Polski zdecydował o wczesnym wykupie obligacji o wartości 7,8 mld PLN z uwagi na konieczność dokapitalizowania sektora. Pomimo sygnałów, iż wielkość bilansów w sektorze jest zadowalająca, znaczna awersja do ryzyka hamuje akcje kredytowe. Zabieg NBP pomoże w uzyskaniu przeświadczenia wśród zarządów banków, iż mogą reaktywować akcje kredytowe na szerszą niż w ostatnim kwartale skalę.

Z raportu wynika, że w grudniu produkcja samochodów w Polsce spadła o 26,1 proc.

Grudniowy wskaźnik inflacji obniżył się do 3,3 proc. wobec 3,7 proc. odnotowanych w listopadzie. Zdecydowanie najsilniej kontrybuował spadek cen paliw (o 9,0 proc. m/m). Silny proces dezinflacyjny coraz szerzej otwiera pole dla gołębich decyzji RPP.

Podaż pieniądza wzrosła w grudniu o 2,9 proc. m/m i o 18,8 proc. r/r, co jest odczytem wyraźnie wyższym od prognoz (17,8 proc.). Przyrost depozytów gospodarstw domowych osiągnął roczną dynamikę 26,4 proc., co wynika z silnego wskaźnika umorzeń tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, lecz w ostatnich miesiącach w dużym stopniu wynika z wyraźnych tendencji ku akumulacji majątku przez społeczeństwo w obliczu słabnącej koniunktury gospodarczej.

Produkcja przemysłowa odznaczyła się w grudniu ujemną dynamiką na poziomie 4,0 proc. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 4,4 proc. Nieustannie spadający popyt zagraniczny odzwierciedlony zostanie w jeszcze słabszych odczytach w pierwszych miesiącach 2009 roku. To stopniowo urealnia scenariusz wzrostu PKB w Polsce poniżej 2 proc. r/r. Ceny produkcji sprzedanej spadły w grudniu o 0,5 proc.

Roczny deficyt budżetowy osiągnął poziom 24,59 mld PLN. W 90,2 proc. zrealizowano wydatki, w 90,1 proc. dochody. Bazujące na wydatkach konsumentów dochody z tytułu podatków pośrednich są największym negatywnym zaskoczeniem. Wykonanie dochodów z tego tytuły osiągnęło 93,4 proc. (poprzedni budżet odznaczył się wykonaniem na poziomie 105 proc.). Zaledwie 43,2 proc. wykonania dotyczyło środków z funduszy UE. Z uwagi na silny spadek aktywności gospodarczej w Polsce zrewidowano zbyt optymistyczne założenia dotyczące wzrostu gospodarczego przez rząd. Nowelizacja budżetu opierać się będzie na dochodach budowanych głównie w oparciu o dynamikę PKB na poziomie 1,7 proc. Wykonanie planu deficytu budżetowego na poziomie 18,2 mld PLN w roku bieżącym, nawet w obliczu deklaracji znacznych cięć w wydatkach, będzie niezwykle trudne.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: