eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek walutowy i surowców XI 2008

Rynek walutowy i surowców XI 2008

2008-12-12 13:05

Szczególnie w Stanach Zjednoczonych widać, że administracja rządowa jest cały czas o jeden krok za kryzysem, który nadal pustoszy portfele inwestorów na całym świecie. Ledwo oponenci zdecydowanej interwencji władz zdążyli zaakceptować plan wsparcia sektora finansowego w postaci TARP (Troubled Asset Relief Program), już należy zmieniać jego koncepcję. Od listopada w mediach dominuje już inna nazwa - TALF (Term ABS Loan Facility), który tym razem nie jest rdzeniem planu, lecz jego częścią - wynika z raportu NWAI.

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców I 2009

Główne wydarzenia makro w Polsce

Jak wynika z raportu wejście gospodarek strefy euro w zagregowanym ujęciu w fazę recesji przekonało członków RPP, iż istotne spowolnienie może dotyczyć polskiej gospodarki. Stopy procentowe zostały zredukowane o 25 pb i w opinii analityków nie była to ostatnia obniżka w najbliższym czasie. Można przypuszczać, iż niedawne zawirowania na rynku złotego mogą skłaniać do ostrożnej polityki stóp. Nie bez znaczenia jednak pozostaje fakt, iż rynek pracy w Polsce nadal jest niezwykle silny. Pierwsze jednak symptomy odwrócenia tego stanu rzeczy pozwalają przypuszczać, iż gołębia retoryka ugruntuje się w polityce monetarnej.

Wstępny odczyt dynamiki PKB w III kwartale okazał się nieco lepszy od prognoz i wyniósł 4,8 proc. Niemniej jest to zdecydowanie słabsza dynamika od tej odnotowanej w II kwartale, kiedy PKB przyrastało w tempie 5,8 proc. Wyraźniej spadła dynamika inwestycji – do 3,1 proc, wobec 15,2 proc. w II kw. Prognozy analityków oscylowały w okolicach 12 proc. Wyraźnie spadła konsumpcja prywatna – do 5,1 proc z 5,5 proc w kwartale drugim, jednak odczyt ten pobił oczekiwania analityków (4,5-4,7 proc.).

Wskaźnik CPI w październiku zniżkowała do 4,2 proc, z 4,5 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej. Wyraźnie taniejąca żywność i umiarkowane spadki cen energii skłaniają do silnej redukcji oczekiwań w kolejnych kwartałach. Dynamika produkcji przemysłowej w październiku wyhamowała do 0,2 proc. r/r. Szczególnie silnie spadła produkcja w sektorze motoryzacyjnym. Kolejne miesiące z dużym prawdopodobieństwem odznaczą się już ujemną dynamiką.

Według NWAI dynamika sprzedaży detalicznej w październiku spadła do 7,9 proc. po odnotowaniu we wrześniu tempa 11,6 proc. Odczyt ten potwierdza, iż kryzys w sferze finansowej i sentyment w kontekście przyszłości (szczególnie przez pryzmat zatrudnienia) odzwierciedla decyzje konsumentów.

Z raportu wynika, że stopa bezrobocia we wrześniu kolejny raz spadła osiągając 9,1 proc. Choć w kolejnych miesiącach można spodziewać się malejące wartości wskaźnika, globalne turbulencje na rynkach finansowych stopniowo odzwierciedlane będą w polskiej gospodarce. Nadal jednak czynniki makroekonomiczne o globalnej skali i stopniowo odczuwalne przez przedsiębiorstwa symptomy spowolnienia skłaniają do prognoz o nieznacznym odwróceniu tendencji. Skala jednak spowolnienia jednoznacznie wpłynie na obraz rynku pracy. Stopa bezrobocia w okolicach 10 proc. w pierwszej połowie 2009 roku jest bardzo prawdopodobna.

Dynamika płac w kontekście października ukształtowała się na poziomie 9,8 proc. r/r (we wrześniu 10,9 proc. r/r). Dynamika zatrudnienia ukształtowała się na poziomie 3,6 proc. Choć RPP uwzględnia oczywiście szerokie spektrum sytuacji gospodarczej, powyższe odczyty nawiązujące bezpośrednio do popytowego wymiaru w prognozach inflacji niejako przypieczętowały redukcję stóp wcześniej niż dotychczas przypuszczano.

Rynek walutowy

Z raportu NWAI wynika, że kontynuacja luzowania polityki pieniężnej przez Fed i narastające obawy w kontekście deficytu budżetowego Stanów Zjednoczonych nie skłaniały do agresywnych zakupów amerykańskiej waluty. Na parze EUR/USD, gdzie nawet silnia zmiana retoryki EBC na rzecz słabszych oczekiwań inflacyjnych przekładających się na coraz bardziej zdecydowaną gołębią politykę stóp, nie skłoniła do wyprzedaży euro, zarysował się dość szeroki kanał konsolidacyjny. Zakres wahań na tej parze mieścił się w widełkach 1,34 oraz 1,24. Nadal za umocnieniem dolara przemawiał narastający napływ kapitału szukającego schronienia w ramach nadal najbezpieczniejszych instrumentów na świecie. Stopniowo jednak w ramach informacyjnego szumu przebijają się głosy o możliwości powrotu dolara do trendu spadkowego. Szacunki jednak, kiedy miałoby to nastąpić, pozostają na tyle rozbieżne, iż tezy tego typu sprowadza się do zasygnalizowania jedynie tematu. Duży wpływ w tej materii będzie miała polityka fiskalna gabinetu Obamy, gdyż w celu równoważenia budżetu niezbędne są wyraźne cięcia, by wygenerować strumień pieniędzy mający za zadanie stymulowanie gospodarki.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: