eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek walutowy i surowców XI 2008

Rynek walutowy i surowców XI 2008

2008-12-12 13:05

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców I 2009


Jak wynika z raportu, o ile recesja jest już faktem, pozostaje pytanie, na ile jest ona uwzględniona w wycenach spółek. Jeżeli przed nami jedynie korzystne obrazy przyszłości (jednak o wiele za wcześnie na jednoznaczne stwierdzanie tego) szczególnie przez pryzmat cen akcji oraz szacunków o słabej przyszłości dolara, dynamiczne wzrosty cen ropy będą wówczas niemal naturalną implikacją. Ponadto, należy brać pod uwagę, iż w wielu zakątkach świata tak niskie jej ceny opóźniają rozwój alternatywnych form produkowania energii, co odkłada moment, w którym ropa stanie się niszowym źródłem energii. Na chwilę obecną są one po prostu nieopłacalne (w wąskim zakresie rachunku finansowego, nie ekonomicznego w szerszym spektrum uwzględniającym aspekt środowiskowy). Nadal jednak największą niewiadomą pozostaje moment zaistnienia takiego impulsu wzrostowego.

Fundusze hedge

Zdaniem NWAI fundusze hedge są poddawane wyjątkowo silnym wstrząsom. Segment ten w związku z dużym zaangażowaniem na różnego typu sekurytyzacyjnych rynkach odznaczył się spadkami już w sierpniu 2007 roku. Dziś, w opinii specjalistów branży, nawet zarabiające fundusze poddawane są dynamicznym umorzeniom. Kapitał swój wycofują klienci bankowość prywatnej oraz szersze grono HNWI. Wcześniej szybko uciekały instytucje. Obecnie, według Hedge Fund Research, aktywa sektora funduszy hedge oscylują w okolicach 1,5 biliona USD. Przed kryzysem było to niemal 2 biliony. Empirical Research Partners szacuje, że do końca roku umorzenie mogą sięgną 600 miliardów USD. Zarządzający próbują powstrzymać nieustającą, wręcz paniczną fale wycofywania kapitałów, oferując niższe opłaty, niektórzy paradoksalnie uelastyczniają politykę wycofywania udziałów.

W tym roku jednak 75 funduszy wstrzymało wypłaty swym inwestorom. Szeroko rozpowszechniona została informacja o problemach funduszy zgrupowanych w ramach Satellite Asset Management LP, które średnio w tym roku straciły ok. 35 proc. Zarządzający w trybie awaryjnym zamykać będą pozycje rynkowe, by wypełnić zobowiązania wobec inwestorów.

Prawdopodobnie najsłynniejszy short-seller na świecie, który generuje zyski wyłącznie na spadkach cen głównie akcji ma obecnie szereg okazji do zarabiania. Wyniki jednego z funduszy Jima Chanosa, Ursus, na poziomie 53,2 proc. wskazują, iż to nie jedynie tzw. wiatr w żagle, gdyż S&P 500 w analogicznym okresie zniżkowało „zaledwie” o 40 proc. Wynik tego samego funduszu w 2007 roku wyniósł ok. 30 proc. NWAI podkreśla, iż obecnie zarabianie na spadkach jest niezwykle trudne, biorąc pod uwagę zakazy w kontekście tego typu transakcji. Chanos ma szansę obok Johna Paulsona stać się wielkim wygranym bieżącego roku.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: