eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek walutowy i surowców XI 2008

Rynek walutowy i surowców XI 2008

2008-12-12 13:05

Przeczytaj także: Rynek walutowy i surowców I 2009


Eksperci podają, że po dynamicznym odreagowaniu spadków na parze USD/JPY pod koniec października, w listopadzie doświadczyliśmy kontynuacji trendu spadkowego na tym rynku. Początek miesiąca związany był z handlem dolarem po cenie 98,5 jena, by pod koniec płacić już w okolicach 95. Nadal podstawowym czynnikiem w kontekście jena jest sukcesywne zamykanie transakcji carry trade, jako wynik narastającej awersji względem ryzyka.

Negatywny sentyment dla złotego, który pokrywał się z niechęcią również dla innych walut regionu CEE przyczynił się do powrotu wzrostów głównych walut obcych względem polskiej. Fale były zatrzymywane na poziomach oporu wyznaczonych w październiku, odpowiednio względem USD i EUR, okolic 3,12 oraz okolic 3,88. Ten techniczny punkt na wykresie oraz dość optymistyczne dane dla wzrostu gospodarczego (szczególnie względem skrajnie pesymistycznych raportów niektórych instytucji finansowych) skłoniły inwestorów do odwrócenia tendencji, przynajmniej na jakiś czas. W ramach ostatnich transakcji na międzybankowym rynku za euro płacono 3,78 zł, za amerykańskiego dolara 2,98 zł. Nie jest wykluczone, iż dynamika PKB w 2009 wyhamuje do poziomu niższego niż zakładał to w szczególności rząd, stąd też wspomniane poziomy oporu nie stanowią na dzień dzisiejszy wyjątkowo mocnej zapory.

Metale przemysłowe (bazowe)

Dynamika spadków cen miedzi znacznie złagodniała, szczególnie względem zapaści, która miała miejsce w październiku. Nadal jednak poziom najniższej odnotowanej w listopadzie ceny za tonę czerwonego metalu względem najwyższego pokrywającego się z otwarciem miesiąca jest o ponad 17 proc. niższy. Według NWAI szereg doświadczeń z przeszłości pozwala przypuszczać, iż brak napływu kolejnych negatywnych danych ze sfery realnej gospodarek konsumujących najwięcej miedzi, nakreśli wzrostowy trend. Na chwilę obecną taki scenariusz można wmontować w przełom I i II kwartału 2009 roku. Do tego czasu możemy być świadkami mocnych wahań w rytm nadchodzących świeżych danych makroekonomicznych przeplatanych tymi o charakterze fundamentalnym dla samego rynku miedzi oraz sygnałami technicznymi płynącymi z cenowych wykresów.

Najwyższa dynamika przyrostu zapasów aluminium na London Metal Exchange od ponad 10 lat wsparta prognozami o dosłownym zalewaniu rynku surowcem ze strony Chin przyczyniła się do utrzymania spadkowego trendu o dużym kącie nachylenia. Cena tony osiągnęła 1700 USD, co jest pułapem o 15 proc. niższym niż ceny płacone na początku miesiąca.

Drożał cynk, którego rynkowa cena na przestrzeni ostatnich miesięcy znacznie spadła poniżej średnich marginalnych kosztów produkcji, co przyczynia się do redukowania podaży. Stąd odnotowane w minionym miesiącu wzrosty, które ukształtowały cenę tony o 10 proc. wyżej. Dla niklu odreagowanie o podobnym charakterze miało miejsce już w październiku, stąd przewaga spekulantów zamykających długie pozycje w listopadzie. Za tonę ponownie płaci się poniżej 10.000 USD.

Metale szlachetne

Z raportu wynika, że choć wyraźnie można było odczuć słabnący popyt na amerykańskiego dolara, złoto na kilka dni „wyrwało” się z korelacji, w ramach której to kurs amerykańskiej waluty determinował ceny żółtego kruszcu. Napływ kupujących, do których należeli również w znacznym stopniu jubilerzy oraz niemal oczywisty gwałtowny napływ inwestorów szukających w obecnych czasach schronienia dla swoich kapitałów w postaci czegoś namacalnego, w dwa dni wywindował ceny o niemal 80 USD za uncję. Pod koniec listopada w ramach spokojniejszego już rynku cena ukształtował się na poziomie 815 USD.

Wąski zakres wahań między 765 USD a 880 USD za uncję platyny w listopadzie był obrazem spokojnego szlaku cenowego, szczególnie względem dynamicznych spadków odnotowywanych w poprzednich miesiącach. Kryzys w branży motoryzacyjnej, który jest odpowiednikiem zapaści w sektorze finansowym i jednocześnie najbardziej wyraźną implikacją zamrożonego rynku kredytowego i słabego nastroju konsumentów na całym świecie, zdaje się być na chwilę obecną zdyskontowany na rynku platyny (która jest podstawą katalizatorów montowanych w samochodach). Zatrzymanie umacniania się dolara skłoniło również do przyjęcia pozycji wyczekującej na rynku. Silny ruch wywołać może w najbliższym czasie wyjaśnienie sytuacji Wielkiej Trójki (Chrysler, Ford, GM).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: