eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ochrona własności intelektualnej a recesja

Ochrona własności intelektualnej a recesja

2009-02-16 00:58

Firma McAfee przedstawiła wyniki pierwszego globalnego badania aspektów bezpieczeństwa gospodarek opartych na informacji. W raporcie zatytułowanym "Niezabezpieczone gospodarki. Ochrona kluczowych informacji" (Unsecured Economies: Protecting Vital Information) eksperci z dziedziny bezpieczeństwa i osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w sprawach informatyki ostrzegają, że globalna recesja w bezprecedensowy sposób zwiększa zagrożenie najważniejszych informacji.

Przeczytaj także: Ochrona danych a urządzenia przenośne

Badacze z Centrum Edukacji i Badań Wiarygodności i Bezpieczeństwa Informacji Uniwersytetu Purdue przeprowadzili badanie ankietowe ponad 800 szefów informatyki z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Chin, Indii, Brazylii i Dubaju. Podczas badań wskazano źródła najważniejszych informacji takich, jak własność intelektualna, miejsca ich przechowywania, sposób przesyłania oraz okoliczności utraty. Według oceny badanych firm tylko w minionym roku łączne straty związane z utratą własności intelektualnej sięgnęły 4,6 miliarda dolarów, natomiast wydatki na likwidację skutków naruszenia bezpieczeństwa sięgnęły 600 milionów dolarów. W oparciu o te liczby McAfee szacuje, że w skali globalnej straty firm z tego tytułu przekroczyły bilion dolarów.

„Firmy w ogromnej mierze nie zdają sobie sprawy ze skali strat i wartości swojej własności intelektualnej” – mówi Eugene Spafford, profesor informatyki Uniwersytetu Purdue i dyrektor CERIAS – „Własność intelektualna ma wymierną wartość handlową – tak, jak złoto, diamenty czy ropa naftowa, a jej kradzież może mieć poważne konsekwencje ekonomiczne”.

„Według ostrożnych szacunków firmy McAfee straty spowodowane utratą danych sięgają w skali globu biliona dolarów” – powiedział Dave DeWalt, prezes i dyrektor generalny McAfee – „Ten raport powinien zostać potraktowany jako poważne ostrzeżenie, ponieważ obecny kryzys gospodarczy odciśnie swe piętno również na bezpieczeństwie kluczowych informacji. Firmy są zmuszone ograniczać wydatki i redukować liczebność personelu, co zmniejsza skuteczność ochrony i ułatwia zadanie przestępcom. Przedsiębiorstwa muszą traktować środki bezpieczeństwa nie jako źródło kosztów, lecz jako niezbędny element prowadzenia działalności”.

Raport „Niezabezpieczone gospodarki” przedstawiony przez McAfee wskazuje, że w takich krajach, jak Brazylia, Japonia czy Chiny kluczem do bezpieczeństwa danych jest możliwość ich bezpiecznego przechowywania. Aż sześćdziesiąt procent respondentów z Chin deklaruje, że właśnie względy bezpieczeństwa skłoniły ich do przechowywania kluczowych informacji poza granicami kraju.

„Polska i inne kraje Europy Środkowej stały się ważnym zapleczem outsourcingowym dla międzynarodowych koncernów zarówno w obszarze produkcji, jak i przetwarzania danych. Przedsiębiorstwa z naszego regionu mają dostęp do poufnych informacji firm niemieckich, amerykańskich, brytyjskich, a nawet chińskich i japońskich” – powiedział Robert Żelazo, dyrektor generalny McAfee Polska. „Utrzymanie tej pozycji będzie wymagać stworzenia i utrzymania przez polskie firmy systemów bezpieczeństwa spełniających najwyższe standardy”.

Recesja zwiększa zagrożenie własności intelektualnej

Z raportu wynika, że globalny kryzys finansowy i jego wpływ na bezpieczeństwo kluczowych danych takich, jak własność intelektualna, jest przedmiotem poważnego zaniepokojenia przedsiębiorstw. Trzydzieści dziewięć procent respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej kluczowe informacje są zagrożone w dużo większym stopniu, niż dotychczas.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: