eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ochrona własności intelektualnej a recesja

Ochrona własności intelektualnej a recesja

2009-02-16 00:58

Przeczytaj także: Ochrona danych a urządzenia przenośne


Zróżnicowane zaangażowanie w ochronę kluczowych informacji

Podmioty z krajów rozwijających się przykładają większą wagę do ochronę własności intelektualnej i inwestują w nią więcej, niż podobne firmy zachodnie. W Brazylii, Chinach i Indiach wydaje się na bezpieczeństwo więcej, niż w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA czy Japonii. Siedemdziesiąt cztery procent respondentów z Chin i sześćdziesiąt osiem procent respondentów z Indii dokonało inwestycji w bezpieczeństwo własności intelektualnej w celu zwiększenia konkurencyjności.

Własność intelektualna stanowi obecnie rodzaj międzynarodowej waluty

Własność intelektualna staje się nowym celem cyberprzestępców. Eksperci twierdzą, że odnotowano wzrost liczby przypadków naruszenia bezpieczeństwa danych korporacyjnych przez zorganizowane grupy przestępcze. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują zaawansowane techniki phishingu do ataku na członków zarządów przedsiębiorstw. Trzydzieści dziewięć procent respondentów za najważniejsze zadanie uznaje ochronę własności intelektualnej przed próbami jej wykradzenia.

Pracownicy kradną własność intelektualną dla pieniędzy oraz by zyskać przewagę na rynku pracy

Rośnie liczba pracowników, którzy mając problemy finansowe decydują się na kradzież kluczowych danych przedsiębiorstwa. W warunkach globalnej recesji, wobec groźby utraty pracy i malejącej możliwości normalnego zatrudnienia „cybernetyczne krety” wykradają dane, które mogą być atrakcyjne dla przyszłych pracodawców, by zwiększyć swą wartość na rynku pracy. Według czterdziestu dwóch procent respondentów, zwalniani pracownicy stanowią największe zagrożenie dla kluczowych informacji.

Bezpieczeństwo własności intelektualnej, a geografia

Uwarunkowania geopolityczne mają wpływ na percepcję kwestii bezpieczeństwa informacji. Badane firmy uznały Chiny, Pakistan i Rosję za strefy podwyższonego ryzyka z licznych powodów o naturze prawnej, kulturowej i gospodarczej. Z tego powodu dwadzieścia sześć procent respondentów unika przechowywania swej własności intelektualnej w Chinach. Zarazem aż czterdzieści siedem procent respondentów z Chin uważa, że największe zagrożenie dla ich własności intelektualnej stanowią Stany Zjednoczone.

Informacje o badaniu
Globalne badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Edukacji i Badań Wiarygodności i Bezpieczeństwa Informacji (CERIAS - Center for Education and Research in Information Assurance and Security) Uniwersytetu Purdue za pomocą ankiety i objęło 800 szefów informatyki z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Chin, Indii, Brazylii i Dubaju.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: