eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2009

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2009

2009-02-05 00:14

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2008


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów zachowują się od dłuższego czasu dosyć stabilnie, jednak w styczniu uległy korekcie w dół o 7 punktów w perspektywie kwartalnej i półrocznej, oraz o 5 punktów w skali rocznej. Indeks roczny ciągle utrzymuje się w połowie skali. Sektor przedsiębiorstw zakumulował na kontach bankowych środki pieniężne, które stanowią dogodną poduszkę płynnościową dla amortyzacji trudności z dostępem do finansowania zewnętrznego. Jednocześnie mimo zaostrzania przez banki kryteriów finansowania tempo wzrostu kredytu dla przedsiębiorstw nie uległo dotąd wyraźnemu spowolnieniu, niemniej wg PKPP Lewiatan należy się liczyć, że trudności w pozyskaniu źródeł finansowania pasywów przez banki w niedalekiej przyszłości odbiją się na podaży kredytu i kondycji przedsiębiorstw. Pytanie, na jak długo starczy im wygospodarowana w dobrych czasach poduszka płynnościowa, czy pozwoli na przetrzymanie zawirowań i dotrwanie do normalizacji sytuacji na rynkach finansowych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Wprawdzie kwartalny indeks makroekonomiczny utrzymał się w granicach notowań z zeszłego roku, ale indeks roczny wyraźnie leci w dół, malejąc o ponad 10 punktów, do 54 pkt. Wydaje się, że fundamenty równowagi makroekonomicznej które udawało się z łatwością chronić i wzmacniać w okresie dobrej koniunktury, mogą ulec pewnej erozji podczas spowolnienia. Wg Stanisława Kubielas, choć inflacja na razie przestaje być problemem, trudne do utrzymania pod kontrolą a nawet groźne mogą okazać się dwa deficyty: budżetowy i obrotów bieżących z zagranicą. Niepokojem napawa również wzrost bezrobocia, gdyż z jednej strony zwiększa obciążenia społeczne budżetu państwa, a z drugiej negatywnie wpływa na popyt konsumpcyjny, główny czynnik wzrostu przy słabym eksporcie i inwestycjach.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Od kilku miesięcy niewykazujący większych zmian indeks oceny sytuacji politycznej utrzymuje się nieco powyżej 50 pkt., z lekką tendencję malejącą.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: