eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rosną inwestycje w elektrownie gazowe

Rosną inwestycje w elektrownie gazowe

2008-12-29 11:59

Przeczytaj także: UOKiK: Apator przejmie Powogaz


Bez wątpienia złą stroną realizacji projektów gazowych elektrowni będzie cena energii. Gaz jest droższy od węgla, co musi wpłynąć na ceny energii produkowanej z błękitnego paliwa. Te proporcje mogą się zmienić od roku 2013, kiedy wejdą w życie nowe zasady handlu emisjami CO2 i elektrownie być może będą zmuszone kupować wszystkie pozwolenia do emisji CO2 na aukcjach. To wpłynie na wzrost kosztów produkcji energii zarówno z gazu, jak i węgla, ale w przypadku węgla wzrost będzie znacząco większy, ponieważ przy spalaniu węgla powstaje więcej CO2 niż w przypadku gazu.

Rozwój energetyki gazowej oznacza oczywiście wzrost krajowego zużycia tego surowca. Ubiegłoroczny import przez PGNiG był na poziomie 9,3 mld m sześc., co stanowiło 68 proc. zaopatrzenia spółki.

Tradycyjnie największym dostawcą gazu do Polski jest Rosja. W roku 2007 z Rosji pochodziło 67 proc. gazu importowanego przez PGNiG, 24,6 proc. importu pochodziło z krajów Azji Środkowej (Turkmenistanu i Uzbekistanu), a 8,4 z Niemiec.

Niewielkie ilości gazu sprowadzano z Norwegii, Czech oraz Ukrainy.

W najbliższym okresie nie jest możliwy znaczący wzrost krajowego wydobycia gazu, więc zwiększone zapotrzebowanie trzeba by pokryć wzrostem importu.

Naturalnym kierunkiem importu byłaby Rosja, co dla wielu, przede wszystkim dla polityków, będzie trudne do zaakceptowania.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Dariusz Ciepiela / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: