eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża energetyczna: zmiany nieuniknione

Branża energetyczna: zmiany nieuniknione

2009-10-16 11:28

W polskiej branży elektroenergetycznej konieczne są nowe inwestycje. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na nowe moce w sferze wytwarzania kształtuje się obecnie na poziomie ponad tysiąca megawatów rocznie. Ponadto, pozostała tylko dekada, aby w Polsce znacząco zwiększyć udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii do poziomu 15%. Według Frost & Sullivan sektor elektroenergetyczny w Polsce podlega aktualnie gruntownym przemianom, które na długie lata ukształtują sytuację w branży energetycznej w kraju.

Przeczytaj także: Brak inwestycji w polskie elektrownie

Taka sytuacja powoduje ogromne zainteresowanie spółek obecnych już na rynku krajowym, ale także aktywizuje działania firm zagranicznych, które jeszcze nie prowadzą swojej działalności w Polsce.

Według Macieja Jeziorskiego, analityka w zespole ds. energetyki Frost & Sullivan: „Proces przeobrażeń w sektorze elektroenergetycznym nabiera tempa. Zmiany organizacyjno-prawne, przekształcenia własnościowe, europejski pakiet klimatyczno-energetyczny, konieczność inwestowania w nowe moce wytwórcze, a także modernizacja infrastruktury sieciowej to obecny obraz branży elektroenergetycznej w Polsce. Do tego należy dodać bieżący globalny kryzys finansowy i spowolnienie gospodarcze, które już teraz spowodowało, że w kraju po pierwszym półroczu 2009 zmniejszyło się zużycie energii elektrycznej o około 5% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.” Paradoksalnie jednak, spowolnienie pozwala firmom energetycznym na chwilowe odprężenie i daje możliwość skoncentrowania się na znaczących inwestycjach długofalowych.

Aby sprostać wszystkim niezbędnym zmianom, które muszą zostać wprowadzone w krajowej elektroenergetyce, w ostatnim okresie największe spółki działające w polskiej branży ogłosiły swoje plany inwestycyjne na nadchodzące lata.

Najbardziej imponujący plan przedstawiła PGE, której projekty inwestycyjne mają wartość blisko 39 mld PLN. Będą skoncentrowane głównie na budowie nowych mocy wytwórczych, modernizacji istniejących aktywów wydobywczych i wytwórczych oraz sieci dystrybucyjnej. Ponadto, RWE zamierza zbudować wspólnie z Kompanią Węglową, RWE Elektrownię Czeczott, jednostkę o mocy 800 MW opalaną węglem kamiennym. Ta sama spółka do roku 2015 zamierza podłączyć do systemu farmy wiatrowe o łącznej mocy 300 MW na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce. CEZ przygotowuje się do budowy bloku gazowego o mocy 430 MW w Skawinie. Natomiast Tauron ma przeznaczyć na inwestycje do 2012 około 13,5 mld PLN. Dalkia analizuje możliwe projekty inwestycyjne rzędu 3 mld PLN na kolejne pięć lat. Co więcej, Kulczyk Holding planuje budowę elektrowni na węgiel kamienny o moc 1600 MW w województwie pomorskim.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: