eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Termomodernizacja budynków opłacalna

Termomodernizacja budynków opłacalna

2009-10-06 13:13

Termomodernizacja budynków opłacalna

Wskaźnik zużycia energii na wytworzenie ciepła do ogrzewania budynku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Spośród 5 mln budynków w Polsce, zarówno mieszkalnych, jak i innego przeznaczenia, najwięcej energii, bo aż 65% zużywają gospodarstwa domowe - wynika z najnowszego raportu ROCKWOOL Polska. Jest ona przede wszystkim wykorzystywana do ogrzewania - ponad 71% wszystkich mieszkaniowych potrzeb energetycznych. Taka sytuacja jest spowodowana słabą termoizolacyjnością polskich domów i mieszkań.

Przeczytaj także: Termomodernizacja budynków: dotacje w I-II kw. 2013 r.

ROCKWOOL Polska podaje, iż wysokie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nieruchomości w Polsce dotyczy zwłaszcza starych, ponad 50-letnich budynków oraz nieocieplanych bloków wzniesionych w latach 70-tych z tzw. wielkiej płyty. W przeszłości wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków były bowiem bardzo liberalne, a technologie energooszczędnego budownictwa praktycznie niedostępne. Dlatego jeszcze w latach 90-tych energochłonność ogrzewania nieruchomości w Polsce należała do najwyższych w Europie.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik zużycia energii na wytworzenie ciepła do ogrzewania budynku

Wskaźnik zużycia energii na wytworzenie ciepła do ogrzewania budynku



Obecnie Polska zaliczana jest do unijnych liderów w zakresie poprawy efektywności wykorzystania energii do ogrzewania mieszkań. Spowodowane jest to przede wszystkim wprowadzeniem energooszczędnych technologii budowlanych i rosnącym zapotrzebowaniem na ciepłe, tanie w eksploatacji domy i mieszkania.

Mimo podjętych działań nadal zostało jeszcze sporo do zrobienia. Energochłonność ogrzewania w Polsce jest bowiem wciąż znacząco wyższa od najlepszych wskaźników europejskich - np. ponad dwukrotnie wyższa niż w Holandii. Kosztowne straty ciepła można skutecznie zmniejszyć, budując energooszczędnie nowe domy i wykorzystując każdy remont istniejącego budynku jako dobrą okazję do jego termomodernizacji.

fot. mat. prasowe

Zużycie ciepła do ogrzewania przypadające na m2 powierzchni użytkowej budynków w kraju UE w latch 19

Zużycie ciepła do ogrzewania przypadające na m2 powierzchni użytkowej budynków w kraju UE w latch 1997 - 2006

Choć prawo wymaga, aby nowo wznoszone budynki były coraz lepiej izolowane cieplnie i coraz bardziej energooszczędne, to zarówno z rachunku ekonomicznego jak i z doświadczenia wynika, że przy obecnych cenach energii opłaci się oszczędzać energię do ogrzewania nawet w większym stopniu niż obecnie tego wymaga prawo.

Termomodernizacja - co warto o niej wiedzieć

ROCKWOOL Polska wyjaśnia, iż termomodernizacja obejmuje szereg działań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Do przedsięwzięć tego typu zalicza się przede wszystkim: obłożenie ścian zewnętrznych i dachu warstwą izolacji termicznej, wymianę okien, wymianę lub modernizację systemu grzewczego. Pieniądze wydane na termomodernizację zwracają się w postaci mniejszych wydatków na ogrzewanie. Efektywność takiej termolokaty zależy od wyjściowego stanu budynku, zakresu podjętych działań, jak też zastosowanych rozwiązań technicznych.

Niezbędne działania termomodernizacyjne, koszty ich wdrożenia, a następnie oszczędności które przyniosą, określa analiza techniczno-ekonomiczna, tzw. audyt energetyczny. Pozwala on nie tylko na wybór najbardziej optymalnego projektu termomodernizacyjnego, ale jest także niezbędny podczas ubiegania się o kredyt i premię termomodernizacyjną. Aktualna lista specjalistów uprawnionych do przeprowadzania audytu dostępna jest na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: