eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja gospodarcza Polski wg Lewiatana

Sytuacja gospodarcza Polski wg Lewiatana

2008-11-08 10:33

Przeczytaj także: Sytuacja gospodarcza w Polsce wg CIMA


Natomiast badania PKPP Lewiatan sektora małych i średnich przedsiębiorstw zrealizowane w 2. połowie 2007 r. wskazują, że 66,7% mikroprzedsiębiorstw, 46,6% przedsiębiorstw małych oraz 28,6% przedsiębiorstw średnich w całości finansuje swoją działalność w oparciu o środki własne. Ponad 40% MSP uważa, że najlepszym źródłem finansowania inwestycji są środki własne, a ¼ - że kredyt bankowy. MSP są zatem w relatywnie niewielkim stopniu klientami instytucji finansowych.

Eksport

W okresie styczeń-sierpień 2008 r. eksport wzrósł o 16,2% (w euro). Zdaniem PKPP Lewiatan obawy o osłabienie dynamiki eksportu okazują się na razie przedwczesne. Ale niepokoi osłabienie koniunktury gospodarczej w krajach UE, które są naszym głównym partnerem handlowym (blisko 80% sprzedaży poza Polską), w tym szczególnie w Niemczech, gdzie sprzedajemy ¼ produktów i usług. Część przedsiębiorstw nie wytrzymało silnego złotego w pierwszej połowie 2008 r. oraz nakładających się na to rosnących kosztów wynagrodzeń i rosnących kosztów surowców i energii i zrezygnowała ze sprzedaży na eksport. Na koniec czerwca 2008 r. 48,2% przedsiębiorstw średnich i dużych eksportowała, czyli o 1,3% firm mniej niż w tym samym okresie 2007 r. Spadł również udział przychodów z eksportu w przychodach firm eksportujących ogółem. Jak zauważają eksperci to przede wszystkim efekt silnego w 1. połowie 2008 r. złotego. Problemy z nakładającymi się na siebie negatywnymi czynnikami (silny złoty, wzrost kosztów produkcji w efekcie wzrostu wynagrodzeń, surowców i energii) przełożyły się silnie na wyniki finansowe eksporterów. Podczas gdy na koniec czerwca 2007 r. prawie 80% firm-eksporterów osiągało dodatni wynik finansowy netto, to już w czerwcu 2008 r. było ich jedynie 73,3%. W opinii PKPP Lewiatan wskazuje to wyraźnie na potrzeby wsparcia eksportu i eksporterów.

Sytuacja sektora bankowego

Jak podają eksperci kondycja finansowa sektora bankowego w Polsce jest dobra. Dane GUS dotyczące sektora bankowego za 1. półrocze 2008 r. wskazują na wysoką rentowność obrotu brutto – 11,6% i netto – 9,7%. Wynik na działalności bankowej był wyższy o 18,8% w stosunku do tego samego okresu w 2007 r. Jednak dosyć istotnie wzrosła różnica w wartości rezerw. Spadł również współczynnik wypłacalności (z 12,1% na koniec 2007 r. do 11% na koniec sierpnia 2008 r.), co wskazuje na wzrost ryzyka w działalności banków. Jednak Komisja Nadzoru Finansowego informuje (informacja z 22.10.2008 r.), że udział należności zagrożonych w należnościach ogółem wynosił na koniec sierpnia 2008 r. 4,7%, co jest wynikiem bardzo dobrym, pokazującym brak zagrożenia ze strony złych kredytów (aczkolwiek tak dobry wynik jest także rezultatem wzrostu akcji kredytowej).

PKPP Lewiatan uważa, że dzisiaj prawdziwym problemem w sektorze bankowym, wynikającym z kryzysu na światowych rynkach finansowych, jest ograniczenie transakcji na rynku międzybankowym. Transakcje na rynku międzybankowym nie są istotne z punktu widzenia zapewnienia płynności, bowiem banki działające w Polsce charakteryzuje nadpłynność (którą ciągle powiększają przez akcje depozytowe). Ograniczenie transakcji na rynku międzybankowym wskazuje na brak zaufania między bankami. Ten problem może zostać rozwiązany jedynie przez działania Rządu i instytucji regulujących rynek finansowy.

PKPP Lewiatan zwraca uwagę, iż diagnoza podstawowych wielkości makroekonomicznych i mikroekonomicznych wskazuje, że polska gospodarka ma ciągle silne fundamenty i to co dzieje się ostatnio na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ani to co dzieje się z polskim złotym nie znajduje w tych fundamentach uzasadnienia. Gdyby kryzys na światowych rynkach finansowych nie wybuchł z taką siłą, polska gospodarka zapewne nieznacznie zwolniłaby w 2008 r. i w 2009 r. W opinii ekspertów ciągle mamy szanse na tylko nieznaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego. Pod warunkiem jednak, że brak zaufania, który pogłębia kryzys finansowy na świecie i przenosi go do sfery pozafinansowej, nie przeniesie się do polskiej gospodarki. Niestety, jak zauważa PKPP Lewiatan pierwsze symptomy tego procesu już widać.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: