eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja gospodarcza Polski wg Lewiatana

Sytuacja gospodarcza Polski wg Lewiatana

2008-11-08 10:33

Przeczytaj także: Sytuacja gospodarcza w Polsce wg CIMA


Sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna wzrosła w okresie styczeń-wrzesień 2008 r. o 11,4%. W 3. kwartale 2008 r. wzrost ten wyniósł 8%. Dynamika sprzedaży detalicznej nieco słabnie, ale ciągle jest wysoka i potwierdza, że konsumpcja indywidualna – wspierana przez wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń – jest istotnym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Ważne jest, aby tę skłonność do konsumpcji utrzymać. Jednak z ograniczonym dostępem do kredytów będzie to trudne - podaje PKPP Lewiatan.

Inwestycje

Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły w ciągu 2. pierwszych kwartałów 2008 r. o 15,4%. To dynamika wyższa niż w 2006 r. (14,9%), ale nieco niższa niż w 2007 r. (17,6%). Jednak, jak zauważają eksperci, wpływ inwestycji na wzrost realny PKB zmniejsza się, rośnie natomiast w sposób wyraźny wpływ konsumpcji indywidualnej. Ważne jest zatem stworzenie warunków wspierających decyzje inwestycyjne.

Inwestycje zagraniczne

PKPP Lewiatan podaje, że od wejścia Polski do UE w 2004 r. napłynęło do naszej gospodarki 60 mld USD bezpośrednich inwestycji zagranicznych – najwięcej w 2006 r. i 2007 r. To więcej niż od początku transformacji polskiej gospodarki do 2004 r. W 2008 r. napływ ten będzie również duży – szacujemy go na 16-17 mld USD. Pytanie, czy uda się tą tendencję utrzymać w 2009 r.? Eksperci widzą bowiem odwrót zagranicznych inwestorów krótkoterminowych (spadki na GPW w Warszawie i osłabienie złotego). Zagraniczni inwestorzy długoterminowi nie powinni ulegać tym nastrojom znając fundamenty polskiej gospodarki. Mogą jednak przeciągać decyzje w czasie, co nie będzie służyło polskiej gospodarce. Oznacza to osłabienie napływu inwestycji zagranicznych do Polski.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw

W opinii PKPP Lewiatan przedsiębiorstwa znajdują się w dobrej kondycji finansowej. Z danych GUS za 2 pierwsze kwartały 2008 r. dla przedsiębiorstw średnich i dużych (zatrudniających powyżej 50 pracowników), w których pracuje prawie 2/3 pracowników zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, wynika że dysponują one 80% środków trwałych brutto, ponoszą prawie 80% nakładów na inwestycje oraz wytwarzają ponad 60% wartości dodanej tworzonej przez sektor przedsiębiorstw.

Wynik finansowy netto

Przedsiębiorstwa zarobiły w ciągu 1. półrocza 2008 r. 44,3 mld zł, o 1,6 mld zł więcej niż w tym samym okresie 2007 r. Spadła co prawda rentowność sprzedaży netto (z 5,3% do 4,8%), ale było to nieuniknione ze względu na silną presję płacową, która w 2. połowie 2008 r. powinna być mniejsza. Zdaniem ekspertów niepokoi natomiast wzrost odsetka przedsiębiorstw przynoszących straty netto – z 24,6% na koniec czerwca 2007 r. do 28,3% na koniec czerwca 2008 r. Jeżeli tendencja ta będzie się nasilała, efektem będzie spadek zatrudnienia, a także wzrost liczby bankructw.

Płynność

Płynność gotówkowa przedsiębiorstw jest ciągle bardzo wysoka – na koniec czerwca 2008 r. wynosiła 31,9% (przedsiębiorstwa były w stanie natychmiast spłacić 31,9% swoich krótkoterminowych zobowiązań). Banki oceniając zdolność kredytową przedsiębiorstw przyjmują 20% za odpowiedni poziom płynności gotówkowej. Oznacza to, według ekspertów, że przedsiębiorstwa średnie i duże są potencjalnie atrakcyjnym partnerem dla instytucji kredytowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: