eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża odzieżowa w tarapatach

Branża odzieżowa w tarapatach

2008-10-04 00:10

Analitycy Atradius alarmują - sytuacja w branży tekstylnej jest obecnie szczególnie trudna. W ostatnim roku finansowym, na całym świecie, został odnotowany rekordowy wzrost liczby wniosków odszkodowawczych wśród firm z sektora odzieżowego. Tendencja ta utrzymała się także w pierwszej połowie 2008 roku.

Przeczytaj także: Rynek odzieżowy w Polsce wart 15 mld zł

Zdaniem Atradius istnieje kilka powodów, dla których należy szczególnie krytycznie przyjrzeć się branży tekstylnej. Sprzedawcy detaliczni, oprócz niskiego wskaźnika pokrycia kapitałami własnymi, mają również problem z pozyskaniem zewnętrznego finansowania. Przyczyną tej sytuacji jest kryzys sektora finansowego, który wpłynął na zaostrzanie polityki kredytowej przez banki. Wzrost cen energii i żywności spowodował reorganizację budżetów domowych konsumentów, co przyczyniło się do spadku sprzedaży ubrań.

"Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen energii i żywności, konsumenci muszą rozważnie dysponować swoimi środkami – przeznaczyć je na utrzymanie domu, samochodu czy też wakacje. Wobec wysokiego priorytetu tych wydatków, te przeznaczone na odzież są odkładane w czasie. W ciągu roku sytuacja ta ulegnie dodatkowemu nasileniu. Spadek popytu dotknie także producentów. Mogą się oni spodziewać większej ilości zwrotów, niż w przeszłości" – komentuje Hanna Kobus, Szef Departamentu Oceny Ryzyka Atradius w Polsce.

Analitycy są zgodni w krytycznej ocenie perspektyw polskiego sektora odzieżowego. Główne zagrożenie stanowi agresywna konkurencja ze strony gospodarek Dalekiego Wschodu, co dotyczy zarówno sprzedaży na rynku polskim, jak i na rynkach zachodnich. Zmniejszony popyt, m.in. w Niemczech, bezpośrednio wpłynie na kondycję polskich producentów. Sytuacja w tym kraju jest szczególnie trudna, a eksperci spodziewają się zwiększonej liczby upadłości niemieckich spółek odzieżowych.

Zdaniem Atradius ilość szkód zgłaszanych przez polskich producentów jest znaczna, jednakże najtrudniejszym okresem będą nadchodzące miesiące. Dotychczas spadek popytu nie przełożył się na zwiększoną liczbę wniosków odszkodowawczych (składanych na skutek niewypłacalności kontrahentów lub znaczącego opóźniania przez nich płatności), ze względu na długie terminy rozliczeń obowiązujące w branży.

Firmom pragnącym przetrwać nadchodzący trudny okres pozostaje rozwinięcie sieci dystrybucji, czy rozwój technologiczny. Uwzględniając zwiększone ryzyko niewypłacalności kontrahentów, sugerowane jest zabezpieczenie własnej płynności finansowej np. za pomocą ubezpieczenia kredytu kupieckiego - radzą specjaliści Atradius.

Przeczytaj także

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: