eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2008

2008-10-03 00:32

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2008


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów kwartalny i roczny spadły o cztery punkty, powracając do poziomu sprzed dwóch miesięcy - 53 pkt. Wprawdzie wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw po dwóch kwartałach okazały się lepsze niż po pierwszym kwartale, to wydaje się, że postępujący wzrost kosztów pracy, surowców i materiałów oraz kosztów finansowych, a także pogarszające się terms of trade, nie pozostaną bez wpływu na kondycję finansową przedsiębiorstw, zauważają eksperci. Z drugiej strony o ile dotąd banki stosowały dosyć liberalną politykę kredytową, to można się spodziewać, że wobec zawirowań na rynkach finansowych, a zwłaszcza rosnących problemów z finansowaniem pasywów (deficyt depozytów) zaostrzą kryteria udzielania kredytu. Można mieć tylko nadzieję, że wysoka płynność w sektorze przedsiębiorstw zapewni im dostateczną odporność na bieżące obniżenie koniunktury.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny jako jedyny nie tylko utrzymał, ale nawet poprawił notowania z poprzedniego miesiąca. Indeks kwartalny wzrósł o trzy punkty do 66 pkt., a indeks roczny o jeden punkt do 62 pkt. Nadal maleje bezrobocie, chociaż wolniej niż dotąd, a deficyt budżetowy jest bliski zeru. Ponadto inflacja konsumencka przestała wzrastać i maleje, podobnie jak inflacja cen producentów. Wprawdzie utrzymuje się wysoki deficyt handlowy, ale deficyt obrotów bieżących z zagranicą w ostatnim miesiącu wyraźnie się zmniejszył dzięki nadwyżce przychodów nad rozchodami z transferów bieżących, co zneutralizowało wpływ deficytu obrotów towarowych.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks oceny sytuacji politycznej zanotował tym razem spadek o trzy punkty w notowaniu kwartalnym i półrocznym, oraz o pięć punktów w notowaniu rocznym. Indeks ten wykazuje coraz silniejsze wahania z miesiąca na miesiąc. Dr Stanisław Kubielas zauważa, że oznacza to narastanie spornych i mało stabilnych opinii w kwestii bieżącej polityki rządu.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: