eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy operatorzy MVNO mało popularni

Polscy operatorzy MVNO mało popularni

2008-10-02 14:02

Polscy operatorzy MVNO mało popularni

Posiadanie telefonu komórkowego © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Prawie milion Polaków planuje w ciągu roku zmienić operatora telefonii komórkowej - wynika z raportu "Marka MVNO" firmy doradczej On Board PR i PBS DGA. Jednocześnie aż 80 proc. nie zna żadnego z działających już operatorów wirtualnych.

Przeczytaj także: Telefonia komórkowa: penetracja rynku rośnie

Droga do sukcesu rynkowego wirtualnego operatora telefonicznego (MVNO) jest stroma i wyboista. Mimo, że w UKE zarejestrowano ponad 200 podmiotów, które chcą rozpocząć działalność jako MVNO, ofertę przedstawili nieliczni. Większość Polaków używa telefonu komórkowego, ale niewielu w ogóle wie o istnieniu wirtualnych operatorów. Ledwie co czwarty posiadacz telefonu komórkowego jest w stanie wymienić choć jedną z firm. O kiepskiej kondycji sektora świadczą też wyniki biznesowe. Według danych z GUS udział MVNO w polskim rynku w 2007 r. wyniósł niewiele ponad 1 promil. Czy doczekamy się sukcesów polskich operatorów wirtualnych na miarę Virgin Mobile, który w Wielkiej Brytanii ma już kilkuprocentowy udział w rynku usług telefonii komórkowej? Zdaniem autorów raportu niestety nic nie wskazuje na to, żeby szybko osiągnęli oni podobne rezultaty, choć bardzo wiele może tu zależeć od umiejętnego marketingu i przyjętej strategii komunikacji.

Nisze: najstarsi i gorzej wykształceni

fot. mat. prasowe

Posiadanie telefonu komórkowego

Posiadanie telefonu komórkowego

Jak wynika z badań On Board PR i PBS DGA, zaledwie co piąty Polak nie posiada telefonu komórkowego. Jeśli zestawić to z danymi operatorów i GUS (ponad 40 milionów aktywnych kart SIM) okazuje się, że wielu z nich posiada więcej niż jeden lub nawet dwa aparaty. Tak duże nasycenie z pewnością utrudnia wywalczenie silnej pozycji każdemu nowemu operatorowi telefonicznemu, choć oczywiście 23% Polaków w wieku powyżej 15 lat to około 3 miliony osób, które mogą podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy z operatorem.

Wśród osób deklarujących, że nie posiadają telefonu komórkowego, znaczącą część stanowi grupa najstarszych osób. Wśród Polaków powyżej 59 roku życia aż 64% nie ma własnego telefonu. Użytkowników telefonii komórkowej jest też zdecydowanie mniej wśród osób z niższym wykształceniem.

Fakt posiadania telefonu komórkowego idzie w parze z gotowością do używania innych technologii. Widać to na przykładzie grupy użytkowników Internetu, wśród których rzadko (2,9%) zdarzają się osoby, które nie posiadają telefonu komórkowego. Osób, które nie używają ani Internetu, ani telefonu GSM jest już ponad 42%.

Milion zmieni operatora

fot. mat. prasowe

Plany zmiany operatora w ciągu najbliższego roku (użytkownicy telefonów komórkowych)

Plany zmiany operatora w ciągu najbliższego roku (użytkownicy telefonów komórkowych)

Około miliona Polaków - 7,5% użytkowników telefonu komórkowego (5,8% dorosłych mieszkańców Polski) planuje zmianę operatora w ciągu najbliższego roku. Pozostałe 5% (3,5% dorosłych Polaków) waha się. Pozostali nie myślą o zmianie. To duże wyzwanie dla operatorów wirtualnych. Osoby, którym wygasa umowa abonamentowa, niezadowoleni klienci, eksperymentatorzy – to grupy, o których mogą walczyć MVNO.

Charakterystyczne, że największą mobilnością cechują się najmłodsi (17% wskaźnik w grupie wiekowej 15-17). Prawdopodobnie dlatego, że to oni są najczęściej użytkownikami pre-paid, których nie wiążą długoterminowe zobowiązania z żadną firmą. Bardziej gotowi na zmiany są też użytkownicy Internet (10% planuje wybór nowego operatora).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: