eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sklepy internetowe w Polsce 2007

Sklepy internetowe w Polsce 2007

2008-09-08 02:01

Przeczytaj także: Handel detaliczny a nowe technologie


Podsumowanie

Z roku na rok zwiększa się liczba sklepów internetowych, zwiększają się obroty handlu internetowego i nic na razie nie wskazuje, aby tempo zmian na rynku elektronicznym uległ zmianie. Wraz z procesem bogacenia się społeczeństwa, wzrastającej liczbie internautów, bardzo dużych środków finansowych z funduszy unijnych na rozwój elektronicznej gospodarki, przewiduje się, że w dalszym ciągu zwiększać się będzie oferta sklepów internetowych, a ich liczba potroi się do 2010 roku. Ponadto według prognoz ILiM przewiduje się, wartość zakupów dokonanych przez Internet przez Polaków będzie rosła średnio o 50% w przeciągu najbliższych trzech lat, dochodząc z obecnego poziomu 4,5 mld zł do 15 mld zł w roku 2010. Potwierdzeniem tych prognoz może być także analiza przyczyn rozpoczynania działalności sprzedaży internetowej. Właściciele sklepów internetowych rozpoczęli sprzedaż on-line głownie z uwagi na możliwości uruchomienia dodatkowego kanału dystrybucji (57%), pozyskania nowych klientów (37%), a także z uwagi na wzrost zainteresowania klientów sprzedażą on-line (36%).

fot. mat. prasowe

Przyczyny rozpoczęcia sprzedaży on-line. Źródło: Badania własne "Wykorzystanie narzędzi elektroniczn

Przyczyny rozpoczęcia sprzedaży on-line. Źródło: Badania własne "Wykorzystanie narzędzi elektronicznej gospodarki w firmach B2C", ILiM 2007

39% sklepów nie odnotowało żadnych problemów w trakcie działalności w 2007 roku. Najczęściej sklepy internetowe wskazywały na problemy związane ze współpracą z pocztą i firmami kurierskimi (46%) oraz z terminową dostawą do klienta (12%). Kłopoty sklepów internetowych z firmami kurierskimi i pocztą wynikają z pewnego rodzaju konfliktu interesów pomiędzy tymi dwoma podmiotami. Sklepy internetowe oczekują za niską cenę wysokiej jakości usługi i co za tym idzie zadowolenie klienta, który za opóźnienia w przesyłce będzie winił sklep internetowy a nie firmę kurierską. Choć firmy kurierskie posiadają w swojej ofercie profesjonalne usługi o wysokiej jakości, jednak za taką usługę należy więcej zapłacić. Specyfika dostaw towarów zakupionych w sklepach internetowych jest zdecydowanie różna niż w przypadku standardowych dostaw i wymaga szczególnego przygotowania. Jednak potencjał handlu elektronicznego, ciągle wzrastająca liczba składanych zamówień on-line motywuje firmy kurierskie do podejmowania działań wpisujących się w oczekiwany model współpracy między nimi a sklepami internetowymi i w niedalekiej przyszłości sytuacja powinna się zmienić. Należy zaznaczyć, że firmy kurierskie stanowią ważne ogniwo w sprzedaży internetowej, stąd wszelkie niepowodzenia i problemy w dostawach ze sklepów internetowych mogą mieć poważne konsekwencje w rozwoju handlu elektronicznego w Polsce. Dobra współpraca pomiędzy tymi podmiotami leży więc w interesie obu stron.

Jeśli zaś chodzi o analizę działalności sklepów internetowych, m.in. na podstawie wyników badań zawartości informacyjnej witryn WWW sklepów internetowych, to ocena jest raczej krytyczna. Rok 2007 był kolejnym rokiem, kiedy stwierdza się bardzo złą sytuację pod względem informowania konsumentów o swoich prawach. Wyniki badań wyraźnie pokazują duże braki, a nawet można śmiało stwierdzić łamanie prawa polskiego pod tym względem. Ponadto jak wynika z badań Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego problemy także istnieją w kwestii zapewnienia przez sklepy internetowe bezpieczeństwa informatycznego podczas zakupów on-line. Wyniki tych badań pokazały, że wiele sklepów nie przywiązuje uwagi do odpowiedniego zarządzania sesją, czy tzw. „ciasteczkami”, co może mieć negatywne konsekwencje w postaci przechwycenia przesyłanych danych, a także możliwości podszycia się hakera jako osoby, która właśnie zakończyła zakupy w Internecie. W tym kontekście tym ważniejsze stają się inicjatywy związane z uwiarygodnieniem sprzedawców internetowych przez niezależną trzecią stronę. Najpoważniejszą inicjatywą na rynku jest certyfikacja Euro-Label, do której przystępuje coraz więcej sklepów internetowych, dla których ważne jest potwierdzenie swojego profesjonalnego podejścia do sprzedaży internetowej, jak i znajomości i przestrzegania praw przysługujących konsumentom w Polsce. Na pewno ma to bezpośrednio przełożenie na zwiększenie wiarygodności w oczach konsumentów. Ponadto staje się także doskonałym czynnikiem wyróżniającym sklep spośród swoich konkurentów, co jest tym ważniejsze w dobie ciągle zwiększającej się liczby sklepów internetowych.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: