eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Franczyza bankowa: PKO BP prekursorem

Franczyza bankowa: PKO BP prekursorem

2008-08-19 13:26

Przeczytaj także: ARSS: placówki bankowe w 2009 r.


Na początku było... PKO

Prekursorem bankowej franczyzy w Polsce był bank PKO BP. Główną funkcjonalnością agencji tego banku była (i jest) działalność transakcyjna. W szczytowym okresie funkcjonowało blisko 5 tysięcy agencji PKO BP. Dzisiaj ich liczba wynosi nieco ponad 2160, a bank przygotowuje się do restrukturyzacji tej części działalności. Pierwszy nowoczesny bankowy system franczyzowy opracował Dominet Bank, który w 2003 roku zaoferował swoim parterom możliwość otwarcia dużego oddziału nie różniącego się w zasadzie od własnej placówki banku. Placówki te otwierane były jednak wyłącznie w większych miastach. Nieco inny kierunek wybrał bank BPH, który w 2 lata zbudował sieć 450 małych placówek agencyjnych o niższym standardzie, otwieranych w małych miejscowościach. Dynamiczny rozwój tego modelu bankowości przyczynił się do wyparcia z rynku punktów kasowych – te, które pozostały, ewoluowały pod skrzydłami banków w kierunku agencyjnych placówek bankowych (Monetia z Bise, obecnie z DnB Nord).

Który bank następny?

W 2007 roku z franczyzą wystartował eurobank, który niewielkim placówkom partnerskim nadał pełną funkcjonalność właściwą dotychczas własnym oddziałom banku oraz jako pierwszy udostępnił agencjom rzeczywisty system banku (przedtem agencje pracowały na nakładkach na system informatyczny). Na początku tego roku z własnym, analogicznym projektem franczyzy ruszył Getin Bank. Do modernizacji systemu partnerskiego przygotowuje się również Pekao SA, który obecną sieć 150 placówek partnerskich pozyskał w wyniku fuzji z BPH. Po pierwszych trudnych miesiącach Bank intensywnie pracuje nad rozwojem formy dystrybucji - zainwestował w nowy system informatyczny pozwalający na pełna obsługę klienta od strony transakcyjnej, sprzedaż produktów bankowych jak również zautomatyzował obsługę rozliczeń na linii Bank-Agent. Ponadto Pekao planuje poszerzenie oferty produktowej dostępnej w agencjach o ubezpieczenia, produkty inwestycyjne oraz produkty dla klientów biznesowych.

Dwa modele franczyzy bankowej

Jak wynika z badania PROFIT system znakomita większość banków wybrała model (od początku lub ewoluując), w którym placówki partnerskie nie różnią się wizualizacją oraz funkcjonalnością od własnych oddziałów banku - oferują te same produkty, jak w oddziałach własnych (wyjątkiem pozostaje PKO BP, który – według informacji centrali – przygotowuje restrukturyzację sieci).

W bankowej franczyzie dominują dwa modele rozwoju – pierwszy zakłada budowę sieci małych (1-2 stanowiska), choć w pełni funkcjonalnych placówek lokowanych w małych miejscowościach (nawet 10-15 tysięcy mieszkańców) – taki model wybrały m.in. BPH, eurobank, Getin Bank, Minibank czy Pekao. Dzięki franczyzie mogą dotrzeć ze swoją ofertą w rejony, w których otwarcie własnego oddziału (szacowane na ponad 300 tysięcy zł.) nie byłoby opłacalne. Drugim modelem jest otwieranie większych jednostek, które rozmiarami przypominają oddziały własne banku, lecz zarządzane są przez partnerów (m.in. Polbank, Dominet Bank, Multibank). Takie placówki funkcjonują najczęściej w dużych miastach.

Przeczytaj także: Franczyza bankowa I-IV 2009 Franczyza bankowa I-IV 2009

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: