eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 16/2008 (14-20.04.2008)

Tydzień 16/2008 (14-20.04.2008)

2008-04-19 21:07

Przeczytaj także: Tydzień 15/2008 (07-13.04.2008)

  • W strefie euro inflacja wzrosła w marcu do 3,5%, podczas gdy cel inflacyjny EBC wynosi 2,0%.
  • Inflacja w Niemczech w marcu wyniosła 3,3% (to najwyższy poziom od 1996 roku). W lutym inflacja wyniosła w ujęciu rocznym wyniosła 2,9%.
  • Produkt Krajowy Brutto Rosji wzrósł w IV kwartale 2007 r. o 9,5% r/r ( w III kw. wzrost PKB wyniósł 7,3%).
  • Według prognoz banku centralnego Szwajcaria w tym roku będzie miała wzrost gospodarczy na poziomie 1,5-2% i podziewa się do czwartego kwartału spadku inflacji poniżej 2%. Ministerstwo Gospodarki oczekuje w tym roku wzrostu PKB rzędu 1,9%, a według MFW wzrost PKB w Szwajcarii w 2008 r. wyniesie 1,3%, podczas gdy wcześniejsze prognozy były na poziomie 1,6%.
  • Francuski France Telecom rozważa przejęcie skandynawskiego telekomu TeliaSonera za 30 mld euro. W wyniku fuzji powstałaby największa firma telekomunikacyjna w Europie. Pakiet 37,3% akcji TeliaSonera należy do szwedzkiego rządu, a 13,7% do fińskiego. Do francuskiego rządu należy 26,69 proc. France Telecom.
  • PKB Ukrainy wzrósł w I kwartale o 6% r/r. W całym 2008 rząd prognozuje wzrost PKB na poziomie 6,8% (w 2007 roku PKB wzrosło o 7,6%, a w 2006 roku - o 7,3%).
  • Według Gazpromu cena rosyjskiego gazu w Europie osiągnie w tym roku swoje maksimum, a od przyszłego roku zacznie spadać. Dziś ceny zbliżają się do ok. 400 USD/1000 m³ (w Europie przekraczają już 370 USD).
  • Dotąd rosyjski rząd miał 49,12% udziałów Gazpromu. Ostatnio te udziały zostały zwiększone o 0,9 punktu procentowego, przekraczając w ten sposób poziom 50%. Decyzją rządu Gazprom powiększył swój majątek o strategiczne magistrale gazowe na Dalekim Wschodzie i udziały spółek zajmujących się dystrybucją gazu.
  • Rosja odstępuje od budowy ropociągu, który miał omijać Polskę, Białoruś i Niemcy. Wstrzymano realizację koncepcji eksportu przez naftoport koło Sankt Petersburga. Poinformowano też, że Rosja nie zamierza zwiększać eksportu surowca, jej zamiarem jest zwiększenie eksportu gotowych paliw.
  • Rosja obecnie eksploatuje 31 reaktorów w 10 elektrowniach jądrowych co zapewnia jej ok. 16- 17% zapotrzebowania na energię elektryczną. Do roku 2030 udział energii uzyskiwanych z tego typu elektrowni wzrośnie do co najmniej 25%.
  • Rosja poinformowała o planach budowy elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Udziałem w tym przedsięwzięciu zainteresowane są europejskie koncerny, pracujące w Rosji, w tym niemiecki E.ON, włoski Enel i francuski EdF, a także firmy z Polski i Litwy. Ma ona być usytuowana 120 km od Kaliningradu, w pobliżu granicy z Litwą. Ma posiadać dwa bloki o łącznej mocy 2,3 tys. megawatów (MW). Planowane jest oddanie jej do użytku w latach 2014-15. Oznacza to, że kaliningradzka siłownia powstanie szybciej, niż Ignalina-2, którą wspólnie zamierzają zbudować Litwa, Łotwa, Estonia i Polska. Koszt budowy szacowany jest na ok. 5 mld euro, a Rosja chce zachować pakiet 51% akcji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARCZE WIEŚCI ZE STAREGO KONTYNENTU

1. Głównym partnerem Rosji w realizacji gazociągu South Streem są Włochy. Ostatnio odbyły się rozmowy szefów obu państw, których celem jest włączenie do europejskiej części tej magistrali także Słowenii. Oznacza to, że rurociąg będzie przechodził z Rosji i Azji Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany z ominięciem Ukrainy, przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowenię do Północnych Włoch. Początkowo planowano, że jedna z nitek South Stream przez Bułgarię, Serbię i Węgry dojdzie do Austrii. Ta zmiana i wyeliminowanie Austrii jest rezultatem pogorszenia się stosunków między Gazpromem i austriackim koncernem OMV. Pierwotnie South Streem miał dochodzić do austriackiego miasta Baumgarten, gdzie znajduje się giełda - największy w Europie Środkowej ośrodek handlu gazem. Tu również dochodzi gazociąg idący przez Ukrainę i Słowację. Tu miały się też kończyć South Streem i Nabucco (projektowany przez Unię Europejską, a popierany też przez Stany Zjednoczone). South Streem to wspólne przedsięwzięcie Gazpromu i włoskiego Eni. Ma być oddany do użytku w 2013 roku i ma przesyłać 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Po spotkaniu Putina i Berlusconiego wiadomo, że South Streem będzie miał 900 kilometrów długości. Początek będzie miał w tłoczni Bieriegowaja w okolicy portu Dżubga, w Kraju Krasnodarskim, gdzie zaczyna się też inny czarnomorski gazociąg - Blue Stream (Błękitny Strumień), dostarczający rosyjski gaz do Turcji. Dalej prowadzić będzie do Warny (w Bułgarii), następnie podzieli się na dwie nitki: północną - przez Serbię i Węgry do północnych Włoch oraz południową - przez Grecję i Morze Adriatyckie do południowych Włoch.

2. Rosyjska energetyka wykorzystuje obecny okres wysokich cen zbytu ropy i gazu i modernizuje swoją energetykę. Poważną rolę w tych planach odgrywa energetyka jądrowa. Rosja obecnie eksploatuje 31 reaktorów w 10 elektrowniach jądrowych co zapewnia jej ok. 16- 17% zapotrzebowania na energię elektryczną. Do roku 2030 udział energii uzyskiwanej z tego typu elektrowni wzrośnie do co najmniej 25%. Ostatnio Rosja poinformowała o planach budowy elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Udziałem w tym przedsięwzięciu zainteresowane są europejskie koncerny, pracujące w Rosji, w tym niemiecki E.ON, włoski Enel i francuski EdF, a także firmy z Polski i Litwy. Ma ona być usytuowana 120 km od Kaliningradu, w pobliżu granicy z Litwą. Ma posiadać dwa bloki o łącznej mocy 2,3 tys. megawatów (MW). Planowane jest oddanie jej do użytku w latach 2014-15. Oznacza to, że kaliningradzka siłownia powstanie szybciej, niż Ignalin-2, którą wspólnie zamierzają zbudować Litwa, Łotwa, Estonia i Polska. Koszt budowy szacowany jest na ok. 5 mld euro, a Rosja chce zachować pakiet 51% akcji. Rosjanie oczekują na polskie stanowisko w tej sprawie. Wiadomo, że nadmiar energii mógłby być przesyłany przez Polskę.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: