eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 17/2008 (21-27.04.2008)

Tydzień 17/2008 (21-27.04.2008)

2008-04-26 20:32

Przeczytaj także: Tydzień 16/2008 (14-20.04.2008)

  • Według rządu PKB Niemiec w 2009 roku może osiągnąć najwolniejsze tempo wzrostu od czterech lat – 1,2%. MFW szacuje ten wzrost na 1%. W tym roku PKB wzrośnie on o 1,7%.
  • Komisja Europejska zażądała wstrzymanie się z udzieleniem Alitalii przez włoski rząd pożyczki w wysokości 300 mln euro do czasu wyjaśnienia jej zgodności z unijnym prawem.
  • Według rządowego raportu co czwarta rodzina w Niemczech żyje poniżej granicy ubóstwa, 18% Niemców żyje w biedzie, natomiast w przypadku seniorów – 12%.
  • Unia Europejska i Chiny rozpoczęły dialog na temat współpracy. Omawiane są problemy współpracy w takich sferach, jak zmiany klimatyczne czy trwały rozwój. Delegacji unijnej przewodniczy szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, a towarzyszy mu 9 unijnych komisarzy. Problemem jest rosnący unijny deficyt w handlu z Chinami, który od 2004 do 2007 roku wzrósł z 80 do 159 mld euro, oraz problem zmian klimatycznych. W tej ostatniej sprawie celem jest zbliżenie stanowisk przed szczytem w Kopenhadze w grudniu 2009 r. co do treści światowego porozumienia o redukcji emisji dwutlenku węgla po 2012 r., czyli po terminie wygaśnięcia protokołu z Kioto.
  • Rząd Serbii wstrzymał sie z ratyfikacją umowy energetycznej z Gazpromem, która została podpisana przed wyborami parlamentarnymi (odbędą się 11 maja). Zgodnie z nią Gazprom miał za 400 mln euro kupić bez przetargu kontrolny pakiet 51%. akcji koncernu NIS - monopoliście na serbskim rynku paliwowym. Równocześnie zgodnie z ta umową przez Serbię ma być poprowadzony gazociąg South Streem.
  • Peugeot-Citroën opracował rodzinę nowych silników, które będą wyróżniać się wyjątkowo niską emisją CO2 (to silniki trzycylindrowe silniki o pojemności do 1 litra). Będa one od 2011 roku produkowane w dwóch fabrykach: we francuskim mieście Tremery i w którymś z krajów naszego regionu (w Polsce albo w Rumunii, Turcji lub na Ukrainie).
  • Niemieckie koncerny E.On i Siemens wraz z kontrolowanym przez francuski rząd operatorem elektrowni nuklearnych Arevą porozumiały się w sprawie budowy nowej generacji elektrowni nuklearnych w W. Brytanii. Podstawą koncepcji jest francuski reaktor wodny, ciśnieniowy o mocy 1,6 tys. MW (tzw. EPR). Koncerny będą też współpracowały w rozwoju tzw. reaktora wodnego wrzącego (SWR). Inny niemiecki koncern energetyczny - RWE złożył ofertę przejęcia za 11 mld funtów brytyjskiego operatora elektrowni nuklearnych British Energy (w nim 35% udziałów ma brytyjski rząd). Niedawno brytyjski rząd ogłosił plany budowy nowych elektrowni nuklearnych w miejsce starych, które będą stopniowo wygaszane. Obecnie ok. 20% energii elektrycznej jest wytwarzane w siłowniach nuklearnych.
  • TNK-BP to trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji. W 2007 roku wydobył 69,422 mln ton ropy naftowej. Jego przychody wyniosły 38 mld USD, a zysk netto - 5 mld USD. Obecnie 50% akcji spółki należy do brytyjskiego BP. Pozostałe znajdują się w rękach jego rosyjskich partnerów - Alfa Group (25%), Renova (12,5%) i Access Industries (12,5%). Według ekspertów do końca 2008 roku Gazprom przejmie pakiet kontrolny tego koncernu (za ok. 20 mld USD). Zaproponował on rosyjskim akcjonariuszom TNK-BP wykupienie ich udziałów w koncernie, a także powiadomił ich, że porozumiał się już z BP w sprawie odkupienia 1 proc. jego akcji w TNK-BP.
  • Wartość rynkowa Gazpromu jest szacowana na ok. 500 mld USD. Jego przychody w 2007 roku osiągnęły 66,54 mld, a zysk netto - 18,2 mld USD. W koncernie 50,002% udziałów ma rosyjski rząd. W 2005 roku Gazprom odkupił już za 13,7 mld USD od Romana Abramowicza i jego partnerów kompanię naftową Sibnieft. Jeśli teraz przejmie TNK-BP, wielkością produkcji zbliży sie do poziomu Łukoilu i Rosnieftu. Mówi się też, że TNK-BP i Gazprom nie mogą dojść do porozumienia w sprawie podziału koncernu naftowego Sławnieft. Gazprom realizuje politykę rosyjskiego rządu, który stara się odzyskać kontrolę nad dużymi spółkami naftowymi i gazowymi.
  • Powstaje nowa elektrownia atomowa w bułgarskim Belene. Jej moc to 2 000 MW. Oddanie do użytku przewiduje się w 2014 roku. Jej produkcja zrekompensuje deficyt energii po zamknięciu starej elektrowni atomowej w Kozłoduju. Nową elektrownię zbuduje rosyjski Atomstrojeksport we współpracy z niemieckim Siemens i francuska Areva. Kontrakt o wartości 3,97 mld euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NOWOŚCI Z BRUKSELI czyli o PRZYSZŁOŚCI UNIJNEGO WYKSZTAŁCENIA I ROLNICTWIA

1. Od 2012 roku w Unii Europejskiej będzie funkcjonował system EQF - European Qualification Framework (europejskie ramy kwalifikacji). Zapewnić ma on bezproblemowe, wzajemne uznawanie kwalifikacji osób np. ubiegających się o pracę w innym kraju członkowskim. Jego celem jest to, by wykształcenie i kwalifikacje zdobyte w jednym kraju członkowskim Unii mogły być uznane bez przeszkód np. przez pracodawcę w drugim kraju członkowskim. Zgodnie z EQF będzie osiem stopni wykształcenia. Pierwszy odpowiada
kwalifikacjom opartym na zakończonym kształceniu obowiązkowym, szósty odpowiada dyplomowi licencjata, a siódmy – magistra, a najwyższy - ósmy wymaga tytułu doktora. By osiągnąć zamierzony cel tzw. poziomy odniesienia oparto nie na formalnych założeniach programów nauczania (okres nauki, typ instytucji itd.), lecz na efektach edukacji (czyli co dany uczący się wie, co rozumie i co jest w stanie robić). Likwidując bariery wynikające z trudności identyfikacji kwalifikacji pracownika to rozwiązanie przyczyni się do lepszej mobilności pracowników w ramach Unii Europejskiej.

2. Na lata 2008-2009 zaplanowano reformę unijnego budżetu. Dziś w jego strukturze główne pozycje wydatków to rolnictwo (43%) i polityka spójności (35%). W wielu wypowiedziach polityków unijnych ten podział był krytykowany, jako nie do końca odpowiadający współczesnym wyzwaniom. Dotąd za utrzymaniem wysokich dopłat do produkcji rolnej najgłośniej wypowiadała się Francja, która też najwięcej z niej korzysta. Jednak w ostatnich miesiącach ta krytyka zmniejszyła się pod wpływem gwałtownie pogarszającej się sytuacji na światowych rynkach żywnościowych. Teraz stanowisko Francji poparły Niemcy. Proponują w nowym budżecie (po 2013 roku) utrzymać dopłaty dla rolników i utrzymanie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), by w Unii był silny sektor rolniczy, by kryzys żywnościowy nie wystąpił w krajach unijnych. W niemieckiej propozycji są też inne elementy dot. subsydiowania rolnictwa. Mówi się jednak, że jeśli ceny żywności będą dalej rosły i gdy będą zmniejszane bezpośrednie dopłaty rolne (pochodzące z tzw. pierwszego filaru WPR), to należy zwiększyć wydatki na tzw. drugi filar WPR, czyli strukturalny rozwój obszarów wiejskich. Nie zmienia to jednak w zasadniczy sposób unijnej koncepcji w myśl której powinny być coraz bardziej rozwijane działania związane z rozwojem innowacyjności i badań naukowych (Strategia Lizbońska).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: