eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 16/2008 (14-20.04.2008)

Tydzień 16/2008 (14-20.04.2008)

2008-04-19 21:05

Przeczytaj także: Tydzień 15/2008 (07-13.04.2008)

  • JPMorgan i Goldman Sachs Group Inc. podwyższają swoje prognozy PKB dla Chin w 2008 r. JPMorgan podwyższył swoją prognozę z 10,3%, a Goldman z 10,0 % do 10,5%. Chińskie biuro statystyczne poinformowało, że produkt krajowy brutto Chin wzrósł w I kwartale 2008 o 10,6% r/r.
  • Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w marcu wzrosły o 0,3% m/m i o 4% r/r. Inflacja bazowa (czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności) wyniosła 0,2% m/m i 2,4% r/r.
  • Inflacja w Chinach spadła z 8,7% w lutym do 8,3% w marcu 2008 roku. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 7,47%, a depozytowa 4,14%. Bank podwyższył stopy procentowe w ubiegłym roku już sześć razy.
  • Po opublikowanych na początku tygodnia słabych wynikach światowego giganta, jakim jest General Electric zadrżały światowe giełdy. W końcu tygodnia nadzieję w sercach inwestorów wzbudziły lepsze niż oczekiwano wyniki za pierwszy kwartał br. kilku wielkich korporacji, m. in. Intel Corp., JPMorgan Chase & Co. i Wells Fargo & Co. Na giełdach wystąpiły wzrosty.
  • Po spadku w 2006 roku, w roku 2007 liczba wniosków o upadłość (tak konsumencką, jak i podmiotów gospodarczych) - wzrosła w USA o 38%. W 2007 r. złożono w USA blisko 851 tys. wniosków o upadłość, przy czym o uznanie ich niewypłacalności ubiegało się ponad 822 tys. osób fizycznych, oraz ponad 28 tys. firm. Pocieszające jest jednak to, że w pierwszej połowie obecnej dekady, bankructwo ogłaszało średnio 1,5 mln konsumentów i przedsiębiorstw rocznie.
  • W pobliżu atlantyckich wybrzeży Brazylii zostały odkryte wielkie, podmorskie pola naftowe. Są to prawdopodobnie największe światowe pola odkryte w ciągu ostatnich 30 lat i w ocenie ekspertów być może również jedne z najbogatszych w świecie (prawdopodobnie są to trzecie pod względem zasobności złoża na naszym globie). Szacuje się je obecnie na 33 miliardy przeliczeniowych baryłek ropy (po 159 litrów każda). Te złoża są półtora raza większe niż całe zasoby w złożach USA. Są one na głębokości ok. 5 tys. metrów pod powierzchnią oceanu. Właścicielami złóż są brazylijski Petrobras (45%), brytyjski British Gas (30%) i hiszpański Repsol (25%).
  • Kolejny kłopot Microsoftu. Ma on zapłacić francuskiemu koncernowi Alcatel-Lucent. 367,4 milionów USD za naruszenie dwóch patentów i bezprawne ich wykorzystywanie. Obie strony zapowiedziały apelację.
  • Gazprom otrzyma od rządu koncesję na eksploatację złóż gazu Czajanda (w Jakucji), które posiadają złoża szacowane na 1,24 bln m³ (największy producent gazu w Europie Zachodniej-Norwegia ma złoża tylko dwa razy większe...). Będą one eksploatowane po 2015 roku i wydobywany stamtąd gaz będzie prawdopodobnie eksportowany do Chin.
  • W 16 tygodniu 2008 roku ceny ropy w Nowym Jorku ustanowiły nowy rekord - 117 USD za baryłkę.
  • Brazylia i Rosją będą współpracować przy konstrukcji najnowocześniejszych wojskowe odrzutowce (tzw. myśliwców piątej generacji, wyposażonych w wyrafinowane technologie "stealth", pozwalające uniknąć wykrycia przez przeciwnika, nowego typu radary i produkowanych z zastosowaniem materiałów kompozytowych) i w usługach kosmicznych (Brazylia ma bazę kosmiczną blisko równika, co zmniejsza koszty wystrzeliwania satelitów na orbitę, a Rosja ma duże rakiety).
  • Uzbecki państwowy koncern Uzbeknieftiegaz i państwowy chiński koncern CNPC utworzyły spółkę (50/50), która do końca 2011 r. zbuduje dwa gazociągi tranzytowe (o długości 53o km) transportując gaz z Turkmenistanu do Kazachstanu, skąd kolejne rury doprowadzą gaz do Chin. Pierwszy gazociąg będzie gotowy do końca 2009 roku, drugi do końca 2011 roku.
  • Japońska Toyota za 310 mln USD zwiększy swoje udziały z 8,7 do 16,5% w firmie Fuji Heavy, która specjalizuje się w produkcji aut z napędem na cztery koła, a której flagowym samochodem są Subaru. W rezultacie ścisłej współpracy powstaną nowe sportowe auta, napędzane silnikami w układzie boxer czyli takie, jakie produkują tylko Subaru i Porsche.
  • Fuzję ogłosiły Delta i Northwest - odpowiednio trzecia i piąta co do wielkości linia lotnicza w USA. Nowy przewoźnik - działający pod marką Delta - stanie się największą firmą lotniczą na świecie pod względem liczby przewiezionych pasażerów (w 2007 r. miały łącznie 126,6 mln pasażerów). To sposób na zagrożenie na coraz większa konkurencję i coraz droższe ceny paliw. Nowa Delta będzie miała w sumie 800 samolotów i będzie zatrudniać 75 tys. osób. Klientom zaoferuje połączenia do 390 miast w 67 krajach na całym świecie. Spodziewane jest też połączenie United Airlines (4) i Continental (6). W Europie też spodziewane są kolejne fuzje. Mówi się o przejęciu Alitalia przez Aerofłot i hiszpańskiej Iberii przez British Airways.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARCZE WIEŚCI ZZA OCEANU

1. Nastąpiła dawno oczekiwana zmiana w stanowisku amerykańskiego rządu. Tym razem to prezydent George Bush wezwał do szybszej niż poprzednio przewidywano redukcji emisji gazów powodujących ocieplanie się klimatu (chociaż w dalszym ciągu upiera się przy dobrowolności tej redukcji i jest przeciwny wyznaczaniu obowiązkowych limitów emisji gazów, co przewiduje układ z Kioto). Zaproponował całkowite wstrzymanie dalszego wzrostu emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do 2025 r. i wezwał do zahamowania w tym celu w ciągu 10 do 15 lat emisji gazów z elektrowni. Drogę do tego celu widzi on w zmianach technologicznych (m.in. dzięki inwestycjom w energetykę nuklearną, w produkcję energii z odnawialnych źródeł) oraz w planach wprowadzenia nowych, surowszych norm oszczędności paliwa w samochodach. Okazuje się też, że wszyscy kandydaci na prezydenta USA opowiadają się za wprowadzeniem obowiązkowych limitów emisji gazów cieplarnianych.

2. Międzynarodowy bank inwestycyjny Merrill Lynch jest nie tylko bankiem, ale również największą w świecie firmą brokerską. W pierwszym kwartale br. strata banku wyniosła 1,96 mld USD wobec 2,1 mld USD zysku w analogicznym okresie 2007 roku. Bank poinformował też o odpisaniu 4,5 mld USD, których przyczyną był obrót instrumentami finansowymi pochodnymi od amerykańskiego długu hipotecznego i innymi ryzykownymi aktywami. Teraz ogłosił plan restrukturyzacji, w wyniku której zwolnionych będzie ok. 4 tys. pracowników, co stanowi 10% wszystkich zatrudnionych. Koszty tej operacji obciążą bank w II. kw. br. i wyniosą 350 mln USD. Równocześnie poinformowano, że za br. pracownicy otrzymają niższą premię, gdyż fundusz na ten cel zmniejszył się o 14% w porównaniu z ub. r.

3. W pobliżu atlantyckich wybrzeży Brazylii zostały odkryte wielkie, podmorskie pola naftowe . Są to prawdopodobnie największe światowe pola odkryte w ciągu ostatnich 30 lat i w ocenie ekspertów być może również jedne z najbogatszych w świecie (prawdopodobnie są to trzecie pod względem zasobności złoża na naszym globie). Szacuje się je obecnie na 33 miliardy przeliczeniowych baryłek ropy (po 159 litrów każda). Te złoża są półtora raza większe niż całe zasoby w złożach USA. Są one na głębokości ok. 5 tys. metrów pod powierzchnią oceanu. Właścicielami złóż są brazylijski Petrobras (45%), brytyjski British Gas (30%) i hiszpański Repsol (25%).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: