eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości I-III 2008

Wtórny rynek nieruchomości I-III 2008

2008-04-11 00:26

Wtórny rynek nieruchomości I-III 2008

Procentowy wzrost cen w I kwartale 2008. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

W I kwartale 2008 można by ogłosić swoisty remis: w 3 spośród 6 największych polskich miast zanotowało wzrost średniej ceny, a 3 spadek. W całej "stawce" jest podobnie - 7 miast zakończyło kwartał na plusie, 7 na minusie. Sportowa nomenklatura nie oddaje jednak całości obrazu. Już na pierwszy rzut oka widać iż spadki są wyższe niż wzrosty - wynika z raportu portalu Szybko.pl i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008

fot. mat. prasowe

Procentowy wzrost cen w I kwartale 2008.

Procentowy wzrost cen w I kwartale 2008.

W Olsztynie średnie ceny na rynku wtórnym są o 5,9% niższe w stosunku do grudnia 2007, w Katowicach 5,1% a w Sopocie 4,3%. Wzrosty wyniosły 3,4% w Białymstoku, 1,9% w Toruniu i 1,6% we Wrocławiu. Jeśli obliczyć zmianę średniej ceny dla wszystkich analizowanych miast to będzie ona ujemna i wynosi 0,81%. Pesymiści ale także realiści powiedzą, że jest to ewidentny przejaw tendencji spadku cen nieruchomości i że zapewne kolejne spadki to kwestia czasu. Optymiści, że korekta ceny jest niewielka, a w największych i najważniejszych aglomeracjach ceny jednak minimalnie wzrosły.

W I kwartale 2008 najpoważniejsza zmiana średniej ceny miała miejsce w Sopocie, w marcu metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym był o 719 złotych tańszy niż w styczniu! Jest to poważna obniżka, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż w sierpniu 2007 średnia cena była bliska poziomu 12 tysięcy złotych. Sopot nadal pozostaje jednak najdroższym polskim miastem. Można przewidywać, iż w sezonie letnim wzrośnie zainteresowanie nieruchomościami w tym kurorcie, co spowoduje szybką reakcję w postaci wzrostu cen ponieważ podaż w przypadku Sopotu jest bardzo ograniczona.

Znaczące obniżki miały również miejsce w Olsztynie i Katowicach. W przypadku Katowic I kwartał 2008 jest pierwszym okresem ciągłego, trzymiesięcznego spadku cen. W Olsztynie cena nadal utrzymuje się na poziomie powyżej 5 tysięcy złotych za metr i jest to najdroższe miasto o populacji poniżej 500 tysięcy mieszkańców, co więcej do porównywalnego poziomu cen nadal daleko jest Łodzi. Z drugiej strony Łódź była jedną z niewielu lokalizacji, gdzie w I kwartale ceny rosły z miesiąca na miesiąc. Nadal są jednak dużo niższe niż w miastach o porównywalnej wielkości i w przypadku ożywienia na rynku nieruchomości w Łodzi ceny powinny rosnąć w największym stopniu.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)

Nadal aktualna pozostaje tendencja szybszego wzrostu cen mieszkań dużych: 4- i 5-pokojowych w porównaniu z kawalerkami i mieszkaniami 2-pokojowymi. Analiza zmian cen w zależności od wielkości mieszkania pokazuje, że w I kwartale 2008 największe spadki cen odnotowały kawalerki: średnio we wszystkich miastach o 3,95%, 2-pokojowe o 2,9%. O 0,78% spadła także cena metra kwadratowego mieszkania 3-pokojowego. De facto w stosunku do mieszkań o innej wielkości cena pozostała bez zmian, ponieważ 0,78% to mniej niż średni spadek cen liczony dla wszystkich rodzajów mieszkań we wszystkich lokalizacjach. Biorąc pod uwagę fakt, iż liczony dla 14 lokalizacji wskaźnik zmiany średniej ceny metra kwadratowego wyniósł -0,8%, tym większą uwagę przykuwa fakt, iż nadal drożeją mieszkania duże. 4-pokojowe o 0,21% a 5-pokojowe o 1,84%, przy czym w Warszawie mieszkania duże zyskały na wartości aż 4%. Jest to efekt ograniczenia (na skutek rosnącego oprocentowania kredytów) możliwości zaciągnięcia kredytów dla osób najmniej zarabiających, które generowały większość popytu na mieszkania. Zjawisko drożejących kredytów nie ma zaś znaczącego wpływu na możliwości zakupowe osób najwięcej zarabiających, co więcej stabilizacja cen mogła zachęcić je do dokonania zakupów.

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: