eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości I-III 2008

Wtórny rynek nieruchomości I-III 2008

2008-04-11 00:26

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008


Drogo, drogo... najdrożej – gdzie za mieszkanie trzeba zapłacić najwięcej?

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – te słowa jak mantrę powtarzają agenci, analitycy rynku nieruchomości, dziennikarze i słusznie. To lokalizacja w ogromnej mierze wpływa na to ile warta jest nieruchomość. Różnice w cenach w jednym mieście mogą wynosić kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt a nawet kilkaset procent. Co więcej nie muszą to być nieruchomości położone na dwóch różnych krańcach miasta. Nawet w ramach jednej dzielnicy, ceny na poszczególnych ulicach bywają bardzo zróżnicowane.

O prawdziwości tej tezy doskonale wiedzą doradcy kredytowi Expandera, spotykający się z osobami kupującymi mieszkania we wszystkich polskich miastach. Na podstawie swoich doświadczeń przygotowali oni ranking najdroższych ulic w poszczególnych miastach. Zaś analiza danych dostępnych w serwisie www.szybko.pl pozwoliła na obliczenie cen i porównanie ich z średnimi cenami w dzielnicy i w mieście.

Najwyższe ceny oraz największe dysproporcje pomiędzy nimi widać, jak zwykle, w Warszawie. W Alei Szucha za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić średnio 18 321 złotych. Jest to dwukrotnie więcej niż średnia cena warszawska i o ponad 60% więcej niż w Śródmieściu. Także pozostałe, wybijające się najwyższymi cenami ulice, położone są w warszawskim Śródmieściu i Centrum. Wszystkie 4 adresy to ulice znane niemal każdemu Polakowi, jeśli nie z autopsji to z relacji telewizyjnych, literatury lub lekcji historii. Są to adresy prestiżowe i to decyduje o ich cenie, a nie na przykład wysoki standard nieruchomości czy samego mieszkania.

Podobne są przyczyny wysokich cen na Świętojańskiej w Gdańsku, Królewskiej i Kazimierza Wielkiego w Krakowie czy Piotrkowskiej w Łodzi. Mieszkania na tych ulicach są od 25 do 35% droższe niż w mieście i kilkanaście procent wyższe niż w dzielnicach, gdzie są położone.

W rankingu pojawia się także druga grupa lokalizacji położona poza ścisłym centrum miast, gdzie ceny podyktowane są innymi kryteriami. Świetnym przykładem jest tu Aleja Komisji Edukacji Narodowej na warszawskim Ursynowie. Główną przyczyną, iż ceny mieszkań położonych przy tej arterii (skądinąd dosyć ruchliwej) przekraczają 10 tysięcy za metr i są o 20% wyższe niż średnia warszawska i o 14% niż ursynowska, jest zlokalizowanie wzdłuż Alei KEN stacji metra. Pięciominutowy spacer lub stacja metra pod blokiem to powód dla którego cena może być wyższa nawet o kilkaset złotych w porównaniu z blokiem położonym kilometr dalej. Dodatkowym atutem Al. KEN i Wąwozowej jest standard położonych tam mieszkań i budynków. Większość z nich powstała w ciągu ostatnich 5 do 10 lat.

Walory komunikacyjne to także główny czynnik wpływający na cenę na Grunwaldzkiej w Gdańsku i Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Warszawa

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym dla całej Warszawy w marcu spadła poniżej 9 tysięcy i wynosi 8 939 złotych. Kwartalny wzrost cen (ofertowych) wyniósł 0,2%, a od marca 2007 roku (12 miesięcy) 5,5%. Mieszkania w obrębie Warszawy w cenie poniżej 6 tysięcy za metr należą do przeszłości, z kwartału na kwartał pojawia się mniej takich ofert. W I kwartale 2008 było ich zaledwie 19, były to mieszkania duże 5-6 pokojowe na Pradze, Białołęce i w Wawrze. Nieco ponad 2% to oferty w cenie pomiędzy 6 a 7 tysięcy za metr. Kolejne 15,7% to mieszkania za które trzeba zapłacić od 7 do 8 tysięcy za metr. Największą część ogłoszeń zamieszczonych w serwisie www.szybko.pl stanowią oferty w cenie niższej od średniej dla całego miasta, jest to 37,7% mieszkań. Co więcej liczba ta zwiększyła się o ponad 5% w stosunku do poprzedniego kwartału. O 1,2% spadła liczba ofert w cenie od 9 do 10 tysięcy. Mniej jest także najdroższych, stanowią 16% oferty w porównaniu z 18% w poprzednim kwartale. Warto zaznaczyć, iż większość to mieszkania w cenie poniżej 12 tysięcy za metr (12,6%). Aż 91% z nich jest zlokalizowanych w Centrum, Śródmieściu lub na Mokotowie.

fot. mat. prasowe

Warszawa – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym. I kwartał 2008.

Warszawa – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym. I kwartał 2008.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: