eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Polityka energetyczna UE a polski rynek energii

Polityka energetyczna UE a polski rynek energii

2008-04-04 13:39

Przeczytaj także: Opłaty energetyczne rosną i będą wzrastać


Zagrożenie dla e-gospodarki

W krajach o rozwiniętej gospodarce, migrującej w stronę gospodarki opartej na informacji, znaczącymi odbiorcami energii nie są już huty, cementownie czy duże zakłady przemysłowe. Ich miejsca w zestawieniu największych odbiorców energii zajmują centra danych. Ograniczenia dostaw energii mogą okazać się poważnym czynnikiem ograniczającym rozwój infrastruktury informatycznej, nawet w krajach rozwiniętych. Jak podaje "Dziennik Internautów", w samych tylko Stanach Zjednoczonych centra danych pobierają więcej energii niż cały stan Mississippi.

Badanie przeprowadzone przez Jonathana Koomeya z Berkeley National Laboratory wskazuje, że zużycie energii przez serwery i systemy ich chłodzenia w USA wyniosło w roku 2005 ok. 45 mln kWh (kilowatogodzin). Światowe zużycie energii przez serwery oszacowano na 123 mln kWh w roku 2005. W latach 2000-2005 niemal się ono podwoiło.

Według prognoz, zapotrzebowanie centrów danych i serwerowni na energię do roku 2010 wzrośnie o 40 procent (przy założeniu, że zużycie energii na jedną maszynę pozostanie na tym samym poziomie).

Zużycie energii będzie można zmniejszyć przede wszystkim dzięki technologiom wirtualizacji, poprawieniu sprawności systemów chłodzenia i stosowaniu odpowiednich, energooszczędnych urządzeń.

Doraźna terapia

Przedstawiciele branży elektroenergetycznej wskazują na środki zaradcze, mające zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen energii. Jedna z głównych kwestii to obniżenie akcyzy, dzięki temu udałoby się także nieco wyhamować tempo i wielkość podwyżek cen energii. Energetycy zamierzają również - po uwolnieniu rynku - szybko pozyskiwać środki na inwestycje z giełdy. Wskazują również na konieczność większej determinacji polskich władz w rozmowach z Brukselą o nowych normach ekologicznych, które nie byłyby tak niekorzystne dla naszej energetyki.

Inwestycje dodatkowo utrudnia brak stabilności w zakresie polityki energetycznej państwa. Inwestorzy zagraniczni wstrzymują się z decyzją budowy w Polsce nowych mocy wytwórczych zniechęceni wysokim "ryzykiem administracyjnym", spowodowanym wyraźnym rozmyciem kompetencyjnym po stronie administracji państwowej. Wpływ na wstrzymywanie się z nowymi inwestycjami mają również zasady ustalania cen energii - urzędowe utrzymanie taryf na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych spowodowało, że w branży energetycznej nie panują zasady rynkowe.

Według Katarzyny Rozenfeld, lidera zespołu ds. sektora energetycznego PricewaterhouseCoopers, niemoc inwestycyjna zostanie przełamana gdy zostaną uwolnione ceny energii dla gospodarstw domowych a także zostanie stworzona na szczeblu rządowym jedna instytucja, odpowiedzialna za opracowanie programu odbudowy mocy, wraz z określeniem narzędzi wspomagających te inwestycje.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: