eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 13/2008 (24-30.03.2008)

Tydzień 13/2008 (24-30.03.2008)

2008-03-29 21:19

Przeczytaj także: Tydzień 12/2008 (17-23.03.2008)

  • Według Europejskiego Banku Centralnego styczniowy deficyt obrotów bieżących eurolandu wyniósł 10,6 mld euro wobec deficytu 3,5 mld euro w grudniu 2007.
  • Dalszy spadek wartości dolara wobec euro. W końcu 13 tygodnia kurs ten przekroczył 1,58 USD/euro. Inflacja w eurolandzie wzrosła w lutym do najwyższego poziomu od 14 lat, 3,3% z 3,2% w styczniu.
  • PKB Francji wzrosło w IV kwartale o 0,3% m/m (w III kw. wyniósł on 0,8% m/m) i o 2,1% r/r (w III kw. wyniósł on 2,2% r/r).
  • Według niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych DIW koszty gospodarcze zmian klimatycznych w samych Niemczech w ciągu najbliższych 50 lat wyniosą 800 mld euro. Będą one szczególnie wysokie w landach Saksonia-Anhalt, Nadrenia-Palatynat i Turyngia. Bardzo ciepłe pory letnie spowodują przede wszystkim niedobór wody na terenach rolnych i w lasach południowo-wschodnich Niemiec, należy też liczyć się z obniżeniem poziomu wody w rzekach. Pozytywne skutki zmian klimatycznych dadzą się natomiast odczuć zapewne na północy kraju, gdzie zyska branża turystyczna.
  • Rumuński bank centralny podwyższył stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Po tej podwyżce benchmarkowa stopa procentowa wynosi 9,50%.
  • Rosjanie liberalizują swój rynek elektroenergetyki i sprzedają elektrownie, także zagranicznym spółkom. W ciągu najbliższych kilkunastu lat na inwestycje w elektroenergetykę ma pójść ok. 150 mld USD.
  • Niemiecki koncern RWE zatrudnia 63 tys. osób, zaopatruje 20 mln klientów w energię i 10 mln w gaz. W 2007 roku przychody RWE wyniosły 43 mld euro. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej i gazu. W Polsce do niego należy spółka RWE Stoen, RWE Stoen Operator oraz RWE Stoen Contracting. Koncern posiada także udziały w Elektrociepłowni Będzin. Do 2010 roku będzie miała w Polsce elektrownie wiatrowe o mocy 280MW.
  • Europejski koncern lotniczo-zbrojeniowy EADS wygrał z Boeingiem kontrakt na dostawy samolotów tankowców dla amerykańskiej armii o wartości 35 mld USD. Teraz wygrał też kontrakt na podobne dostawy dla armii brytyjskiej wartości 13 mld USD. Będzie go realizować spółka AirTanker Ltd., grupująca takie firmy, jak: EADS, brytyjskie Cobham, Rolls Royce i VT Group oraz francuskie Thales.
  • Gazprom rozpocznie wydobywanie gaz poza granicami Rosji, bo w Boliwii. Boliwia jest trzecim co do wielkości producentem gazu w regionie (po Wenezueli i Trynidad i Tobago), ale ma największe na kontynencie udokumentowane jego rezerwy. Jak wiadomo w maju 2006 roku lewicowy prezydent Boliwii Evo Morales znacjonalizował z dnia na dzień wszystkie złoża gazu i ropy w swym kraju. Decyzja ta spowodowała zamrożenie bądź rezygnacje z przewidywanych przez zagraniczne koncerny inwestycji. Wejście Gazpromu zmieni tą sytuację. W dwa dni po podpisaniu umowy z Gazpromem brazylijski Petrobras, który ma dostęp do aż 14% boliwijskich rezerw gazu, zapowiedział rychłą modernizację swych boliwijskich infrastruktur.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKA ENERGETYKA

1. W 2006 roku premier Tony Blair i prezydent Francji, Jacques Chirac powołali do życia Forum Nuklearne, które umożliwiało brytyjskim specjalistom korzystać z dorobku francuskiej technologii atomowej. Teraz premier Gordon Brown i prezydent Nicolas Sarkozy zrobili kolejny krok, stworzyli "pakt nuklearny", który ma pomóc Wielkiej Brytanii w planowanej budowie nowej generacji elektrowni atomowych. Ma on też umożliwić eksport francusko-brytyjskiej technologii nuklearnej na cały świat. Jak wiadomo Francja obecnie zaspokaja z siłowni atomowych 80% energii elektrycznej, a Wielka Brytania tylko 20%. Przeciwko tej umowie protestują organizacje ekologiczne (w tym Friends of the Earth) zwracając uwagę na zagrożenie wynikające z problemów wynikających ze składowania odpadów radioaktywnych.Organizacje ekologiczne protestują przeciw sposobowi przeciwdziałania zmianom klimatycznym poprzez rozbudowę energetyki atomowej.

2. Jak wiadomo Białoruś zgodziła się sprzedać Rosjanom w czterech rocznych ratach połowę akcji koncernu Biełtransgaz ( ma on monopol na handel gazem na Białorusi, a zajmuje sie też tranzytem gazu do państw nadbałtyckich, Polski, Ukrainy i Kaliningradu). Zgodnie z tą umową obecnie Gazprom posiada 25% udziałów w Biełtransgazie. Ta umowa pozwala na wyjątkowe ceny dostaw gazu dla Mińska. W 2007 wynosiły one 100USD, w I kw. 2008 będzie to 119,5 USD, a w drugim 128 USD/1000 m³. Kraje Europy Zachodniej za tę ilość surowca Rosjanie płacą już ok. 350 USD, a do końca roku cena wzrośnie prawdopodobnie nawet do 400 USD.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: