Ewolucja złośliwego oprogramowania 2007
2008-03-18 12:05
Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania VII-IX 2007
fot. mat. prasowe
Liczba nowych szkodliwych programów z klasy Inne rodzaje MalWare według zachowania oraz wzrost proce
Liczba nowych szkodliwych programów z klasy Inne rodzaje MalWare według zachowania oraz wzrost procentowy.
Packed oraz FraudTool to dwa nowe zachowania, które w 2007 roku zostały włączone do systemu klasyfikacji firmy Kaspersky Lab i znalazły się na trzecim i czwartym miejscu pod względem rozpowszechnienia. Zachowanie FraudTool obejmuje fałszywe produkty antywirusowe, które oszukały setki internautów, rzekomo wykrywając na ich komputerach trojana i prosząc o uiszczenie niewielkiej zapłaty za usunięcie tak zwanej infekcji.
W 2007 roku spam i ataki DoS stanowiły główne tematy newsów dotyczących bezpieczeństwa IT. W 2006 roku liczba zachowań SpamTool wzrosła aż o 107%, a zachowanie to uplasowało się na piątym miejscu w klasie Inne rodzaje MalWare. W pierwszej połowie 2007 roku SpamTool był absolutnym liderem pod względem współczynników wzrostu w tej klasie: liczba jego reprezentantów wzrosła o 222%, co pozwoliło mu na zajęcie drugiego miejsca pod względem liczebności. Pod koniec roku liczba programów wykazujących ten rodzaj zachowania była podoba do tej z 2006 roku (6 miejsce). Pod koniec roku liczba nowych programów w obrębie tego zachowania była dość duża i, zdaniem ekspertów, trend ten prawdopodobnie nie zmieni się w 2008 roku.
Jeżeli chodzi o ataki DoS, liczba przedstawicieli tego zachowania nadal jest niewielka, jednak współczynnik wzrostu wyraźnie pokazuje, że w 2008 roku pojawi się setka programów wykazujących to zachowanie.
Potencjalnie niechciane programy
Zdaniem Kaspersky Lab potencjalnie niechciane programy to programy, które są wprawdzie rozwijane i dystrybuowane przez legalne firmy, posiadają jednak funkcje, które mogą zostać wykorzystane przez szkodliwych użytkowników. Programy te nie można sklasyfikować jako szkodliwe lub całkowicie bezpieczne - wszystko zależy od tego, kto ich używa.
Kaspersky Lab klasyfikuje RiskWare, PornWare oraz AdWare jako potencjalnie niechciane programy. Przez wiele lat firma Kaspersky Lab oferowała opcję wykrywania potencjalnie niechcianych programów. Jednak dane takie nie były uwzględniane w raportach firmy. Częściowo było to spowodowane niewielką liczbą takich programów, częściowo zmieniającymi się kryteriami, jakie stosowano w celu określenia, czy dane oprogramowanie stanowi potencjalnie szkodliwe. W 2007 roku branża antywirusowa zdołała wypracować ogólną definicję potencjalnie niechcianego programu, dzięki czemu firma Kaspersky Lab może bardziej szczegółowo klasyfikować takie programy.
RiskWare oraz PornWare
Klasa RiskWare obejmuje legalne oprogramowanie, które - jeśli znajdzie się w rękach szkodliwych użytkowników - może zostać wykorzystane do wyrządzenia szkód użytkownikom oraz ich danych poprzez niszczenie, blokowanie, modyfikowanie lub kopiowanie danych lub zakłócanie działania komputerów lub sieci komputerowych. Obecnie liczba programów RiskWare nie jest nawet równa liczbie programów z klasy Inne rodzaje MalWare, jednak w opinii specjalistów ogólny wzrost liczebności takich programów stanowi powód do niepokoju. Coraz więcej programów znajduje się na cienkiej granicy oddzielającej oprogramowanie "szkodliwe" od "nieszkodliwego". Stwarza to wiele dodatkowych problemów, zarówno dla użytkowników, jak i firm antywirusowych. Co więcej, na tym tle powstają spory prawne między twórcami oprogramowania RiskWare a firmami antywirusowymi. W 2007 roku doprowadziło to do wielu procesów, z których wiele zostało rozstrzygniętych na korzyść firm antywirusowych.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Pokolenie Z - jak cyfrowe doświadczenia budują lojalność klientów na lata
-
Ile postów w sieci tworzy AI? Raport o wykorzystaniu sztucznej inteligencji przez twórców internetowych
-
Gdzie na wakacje? TOP 20 najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Europy
-
Polacy unikają reklam w telewizji. Ponad 77% sięga po telefon podczas przerw