Ewolucja złośliwego oprogramowania 2007
2008-03-18 12:05
Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania VII-IX 2007
Według raportu trend ten utrzymał się w roku 2007, a wzrost dla całego roku wyniósł ponad 116%. Jednak dane Kaspersky Lab wyraźnie pokazują, że w pierwszej połowie 2007 roku liczba nowych rootkitów przewyższyła wartości osiągnięte w innych okresach. Firma Kaspersky Lab odnotowała 178% wzrost tych programów w pierwszej połowie 2007 roku. Zaraz po nim nastąpił niewyjaśniony spadek. Spadek ten mógł być spowodowany zmniejszoną aktywnością autorów robaka Zhelatin (znanego jako Storm), który w 2007 roku stanowił jeden z głównych programów wykorzystujących rootkity.
W opinii specjalistów na razie sytuacja programów wykazujących zachowanie typowe dla trojanów nie pozwala przewidzieć, co może zdarzyć się w najbliższej przyszłości. Bardzo dużo zależy od rozpowszechnienia systemu Windows Vista.
Robaki i wirusy
fot. mat. prasowe
Liczba nowych programów z klasy VirWare wykrywanych przez Kaspersky Lab.
Liczba nowych programów z klasy VirWare wykrywanych przez Kaspersky Lab.
Jak wynika z wykresu, w 2007 r. pojawianie się nowych programów z klasy VirWare cechowało się zmiennością, miały miejsce trzy okresy wzrostu, a po których nastąpiły okresy spadkowe. Obecnie według ekspertów wahania te zmniejszają się i 2008 rok przyniesie prawdopodobnie stabilniejsze trendy.
Ogólnie, w 2007 r. kategoria VirWare wykazała prawie 98% wzrost liczby nowych szkodliwych programów (w 2006 roku liczba nowych szkodliwych programów z klasy VirWare wzrosła o zaledwie 8%). To jednak nie wystarczyło, aby kategoria ta utrzymała swój poprzedni udział w całkowitej liczbie szkodliwych programów: odsetek programów z klasy VirWare zmniejszył się z 6,11% w 2006 r. do 5,64% w 2007. Jak wynika z raportu wszystkie zachowania z klasy VirWare wykazały wzrost w 2007 roku. To jedyna klasa szkodliwych programów, które odnotowały takie liczby.
Robaki pocztowe, najbardziej rozpowszechnione zachowanie, odnotowały w 2007 roku najwyższe współczynniki wzrostu. W 2006 roku ich liczba wzrosła o 43%, a w 2007 roku o 36,35%. Pozwoliło to szkodliwym programom z tej klasy utrzymać się na pierwszym miejscu, mimo że różnica między innymi zachowaniami zmniejszyła się do niecałych 11%. Duża liczba wariantów robaków pocztowych to zasługa przedstawicieli wszystkich trzech głównych rodzin: Warezov, Zhelatin oraz Bagle.
W raportach dla pierwszego półrocza 2007 r. firma Kaspersky Lab przewidywała, że zachowanie Wirus przesunie się na drugie miejsce i tak też się stało: według wyników z końca roku, odsetek programów wykazujących takie zachowanie wyniósł prawie 28%, co pod względem liczebności zapewniło im drugie miejsce w klasie VirWare.
W 2007 roku klasyczne wirusy odnotowały największy wzrost spośród wszystkich szkodliwych programów - ich liczba zwiększyła się o 389,6%. Wzrost ten spowodowany był głównie rozprzestrzenianiem wirusów za pośrednictwem pamięci przenośnej flash. Ten spory wzrost jest tym bardziej zaskakujący, jeśli wziąć pod uwagę, że wzrost odnotowany przez ten typ szkodliwych programów w 2006 roku wynosił 29%.
Zdaniem specjalistów jest to dość niepokojące, ponieważ usuwanie wirusów jest trudniejsze niż usuwanie trojanów. Ponadto, wiele popularnych programów antywirusowych, które deklarują dużą skuteczność w wykrywaniu standardowych szkodliwych programów, często słabo radzi sobie z wykrywaniem złożonych wirusów polimorficznych. Może spowodować to poważne problemy w najbliższej przyszłości, ponieważ twórcy wirusów już teraz koncentrują się na tym słabym punkcie.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Pokolenie Z - jak cyfrowe doświadczenia budują lojalność klientów na lata
-
Ile postów w sieci tworzy AI? Raport o wykorzystaniu sztucznej inteligencji przez twórców internetowych
-
Gdzie na wakacje? TOP 20 najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Europy
-
Polacy unikają reklam w telewizji. Ponad 77% sięga po telefon podczas przerw