eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inżynierowie chcą pracować w Polsce

Inżynierowie chcą pracować w Polsce

2008-03-21 00:50

Inżynierowie chcą pracować w Polsce

Gdzie chciałbyś pracować? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przyszli inżynierowie chcą pracować w kraju i tylko 2% z nich chce wyjechać z Polski na stałe - to wnioski z II edycji badania PROinżynier, organizowanego przez firmę inżynierską PROCHEM SA we współpracy ze Stowarzyszeniem Studentów BEST, które przeprowadzono wśród studentów pięciu polskich uczelni technicznych. Przy wyborze przyszłego pracodawcy najważniejsze okazały się wynagrodzenie, możliwość rozwoju zawodowego i branża, w której działa firma.

Przeczytaj także: Wybór pracy: płaca ważna dla inżyniera

Celem ogólnopolskiej kampanii PROinżynier, organizowanej przez firmę PROCHEM SA we współpracy ze Stowarzyszeniem Studentów BEST, jest poznanie planów i oczekiwań zawodowych młodych inżynierów. Jesienią 2007 roku przeprowadzono drugą edycję badania, w którym podobnie jak w roku ubiegłym, wzięli udział studenci Politechnik: Warszawskiej, Śląskiej, Łódzkiej, Gdańskiej i krakowskiej AGH. W 2007 roku w ankiecie wzięło udział 1780 osób – blisko dwa razy więcej niż w pierwszej edycji.

Inżynierowie wybierają Polskę

fot. mat. prasowe

Gdzie chciałbyś pracować?

Gdzie chciałbyś pracować?

Wyniki II edycji badania PROinżynier potwierdziły, że zdecydowana większość studentów uczelni technicznych chciałaby pracować w Polsce. Co trzeci badany odrzucił możliwość pracy za granicą (33%), względem poprzedniej edycji liczba ta wzrosła aż o 8 punktów procentowych (z 25%). Zaś niewiele ponad połowa (55%) wolałaby pracować w Polsce, jednak być może zdecyduje się na czasową pracę poza granicami kraju, w zeszłym roku takich osób było ponad 60%. Jedynie niecałe 2% (w zeszłym roku 4%), zadeklarowało, że chce wyjechać za granicę na stałe.

Podobnie jak w 2006 roku, w znaczący sposób z każdym rokiem studiów rośnie odsetek osób deklarujących chęć pozostania po studiach w kraju i podjęcia tu pracy. Nieco ponad 30% studentów I roku twierdzi, że chce pracować w Polsce, ale wśród studentów V roku chęć pozostania deklaruje już prawie 40% osób.

Najważniejsze zarobki i rozwój

Z II edycji kampanii PROinżynier wynika, że przyszły inżynier wybierając pracodawcę najbardziej zwraca uwagę na trzy czynniki: oferowane wynagrodzenie, możliwości rozwoju zawodowego i osobistego oraz branżę, w której działa firma (między 62 a 71% studentów). Następne w kolejności: lokalizację miejsca pracy oraz elastyczny czas pracy wskazało odpowiednio 23% i 22% respondentów.

fot. mat. prasowe

Czynniki decydujące o wyborze pracodawcy (II edycja)

Czynniki decydujące o wyborze pracodawcy (II edycja)

Duże znaczenie tych samych trzech czynników potwierdziły odpowiedzi na pytanie o powody wyjazdu do pracy za granicę – w czołówce znalazły się: niskie wynagrodzenie za pracę w kraju, brak perspektyw rozwoju zawodowego oraz trudności w znalezieniu pracy w zawodzie.

 

1 2 3

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: