eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy - podsumowanie 2007r.

Rynek mieszkaniowy - podsumowanie 2007r.

2008-02-01 00:43

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


W drugiej połowie roku może to spowodować wzrost liczby transakcji, w szczególności na rynku nowobudowanych mieszkań. Niezależnie od tego, przynajmniej połowa mieszkań w projektach deweloperskich sprzedawanych w 2008 roku znajdzie nabywców dopiero po zakończeniu prac budowlanych lub na ich finalnym etapie, co również odróżni ten roku od lat poprzednich, gdy kupowano „dziury w ziemi”.

Analitycy CEE Property Group nie przewidują znaczącego wzrostu podaży projektów mieszkaniowych. Chociaż zwiększona liczba pozwoleń na budowę w 2007 roku jak i rozpoczętych w tym czasie inwestycji mogłaby sugerować nawet 40-50% wyższą liczbę lokali oddanych do użytku w tym roku, scenariusz taki prawdopodobnie się nie ziści, a to za sprawą trudności, które mogą napotkać deweloperzy na etapie realizacji inwestycji. Główną barierą okażą się prawdopodobnie problemy z płynnością oraz z pozyskaniem kapitału, w szczególności przez mniejsze firmy deweloperskie. Wiele projektów może zatem nie dojść do skutku. Będą one przejmowane przez banki lub inne firmy deweloperskie, które zrealizują je najpewniej w późniejszym terminie.

W obliczu bardzo szybkiego wzrostu cen nieruchomości coraz częściej pojawiają się opinie, że mamy do czynienia z „bańką spekulacyjną” której pęknięcie doprowadzi do spadku cen. Według CEE Property Group trudno jednak doszukać się czynników mogących uprawdopodobnić taki scenariusz. Szybki wzrost cen nieruchomości do tej pory wynikał z dużego niedoszacowania tych cen w przeszłości i głodu mieszkaniowego spowodowanego brakiem nowych mieszkań. Jeszcze w 2005 roku na gospodarstwo domowe w Polsce przypadało 0.93 mieszkania, a więc nie każde gospodarstwo miało mieszkanie. Ten wskaźnik jest znacznie niższy niż w innych krajach Europy Środkowej. Dla przykładu w Czechach ten wskaźnik wyniósł 1.06, na Węgrzech 1.09, na Słowacji 1.16. Kraje Europy Zachodniej mają jeszcze wyższą liczby mieszkań na gospodarstwo domowe.

Analitycy CEE Property Group spodziewają się, że obecnie Polska wchodzi w okres stabilnego wzrostu, prawdopodobnie o średnich wzrostach rzędu 10-15% rocznie.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: