eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza I 2008

Koniunktura gospodarcza I 2008

2008-01-25 02:09

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza XII 2007


W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w styczniu wzrost bieżącej sprzedaży, zbliżony do zgłaszanego w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa oceniana jest nieco korzystniej niż w grudniu. Prognozy sprzedaży są mniej optymistyczne niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa może ulec pogorszeniu. Nadmierny stan zapasów towarów przyczynia się do nieznacznego ograniczania zamówień u dostawców. W styczniu przedsiębiorstwa zgłaszają niewielki wzrost bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach ich wzrost może być szybszy. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zwiększyć zatrudnienie.

W styczniu sygnalizowany jest wzrost bieżącej sprzedaży żywności, szybszy od zgłaszanego w ubiegłym miesiącu. Mimo to sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw jest nadal niezadowalająca, choć w mniejszym stopniu niż w grudniu. Na najbliższe miesiące przewiduje się spadek sprzedaży i w konsekwencji ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przyszła sytuacja finansowa może pogorszyć się. Stan zapasów towarów przekracza poziom uznawany za wystarczający. Odnotowuje się dalszy wzrost cen żywności. Odpowiednie prognozy wskazują na utrzymywanie się wysokiego tempa wzrostu cen. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają nieznacznie ograniczać zatrudnienie.

Spośród badanych jednostek 4,3% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,1% w grudniu, 3,7% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 72% przedsiębiorstw w styczniu, przed miesiącem 71% i 74% w styczniu ub.r.), kosztami zatrudnienia (64% w styczniu i grudniu wobec 62% w styczniu 2007 r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (54% w styczniu, 55% w grudniu i 56% w styczniu 2007 r.). W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 39% do 33% w styczniu 2008 r.).

4. Usługi

Od początku 2005 r. utrzymują się bardzo korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe. W styczniu są one lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 60 wobec plus 57 w grudniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 63% badanych firm, a jej pogorszenie – 3% (w grudniu odpowiednio 58% i 1%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na poprawę ocen koniunktury wpływają lepsze niż przed miesiącem oceny bieżącej sprzedaży i sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są bardzo optymistyczne i zbliżone do przewidywań formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy firm sygnalizują szybszy niż w grudniu wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. Należy się też spodziewać wzrostu zatrudnienia, większego niż przewidywano w grudniu.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: