eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ewolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2007

Ewolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2007

2007-11-12 03:33

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania IV-VI 2007


Trojany

Poniższy wykres pokazuje liczbę nowych trojanów wykrywanych w poszczególnych miesiącach przez firmę Kaspersky Lab.







Nawet pobieżny rzut oka na wykres pokazuje, że liczba trojanów stale wzrasta. Programy te stają się coraz większym zagrożeniem, tym bardziej że przeważająca większość trojanów to programy, których celem jest spowodowanie strat finansowych użytkowników Internetu.

W pierwszej połowie 2007 backdoory wykazały największy wzrost spośród wszystkich trojanów (202 proc.). W latach 2002-2004 podobny wzrost odnotowały tylko robaki pocztowe. Jak wynika ze statystyk Kaspersky, obecnie większość backdoorów - ponad 30 proc. - powstaje w Chinach.

fot. mat. prasowe

Współczynnik wzrostu nowych szkodliwych programów w obrębie klasy TrojWare.

Współczynnik wzrostu nowych szkodliwych programów w obrębie klasy TrojWare.

Tak duże współczynniki wzrostu backdoorów zmieniły rozkład zachowań szkodliwego oprogramowania w obrębie klasy TrojWare. W 2006 roku największy udział procentowy miały trojany downloadery, obecnie jednak downloadery stanowią tylko jedną trzecią programów w tej grupie.

Oprócz backdoorów, które stanowią obecnie prawie jedną trzecią wszystkich trojanów (i niemal jedną trzecią wszystkich szkodliwych programów), znacznie wzrosła również liczba trojanów PSW, które kradną konta użytkowników do wielu różnych serwisów, aplikacji i gier (o 135 proc.). To konkretne zachowanie w obrębie klasy TrojWare uplasowało się na drugim miejscu - podobnie jak w drugiej połowie 2006 roku - utrzymując wysoką pozycję mimo wciąż wysokiej liczby trojanów downloaderów.

Obecnie istnieją trzy główne typy zachowań w obrębie klasy TrojWare:
  1. Backdoory, trojany PSW oraz trojany downloadery. Są to najbardziej rozpowszechnione rodzaje trojanów i stanowią ponad 70 proc. całej klasy TrojWare (udział każdej z tych podkategorii przekracza 20 proc.).
  2. Trojany oraz trojany szpiegujące. Udział procentowy tych podgrup wynosi średnio od 8 do 10 proc. Jest bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że programy te odnotują tak duży wzrost, że znajdą się w pierwszej grupie. Z drugiej strony, równie mało prawdopodobny jest ich spadek do trzeciej kategorii.
  3. Trojany proxy, trojany droppery, trojany clickery oraz inne trojany. Udział każdego z tych zachowań wynosi mniej niż 3 proc. Z wyjątkiem trojanów clickerów współczynnik wzrostu zachowań w tej grupie nie przekracza 30 proc. Liczba programów w tej kategorii może wzrosnąć i mogą one wejść do drugiej grupy, mimo że bardziej prawdopodobny jest dalszy spadek ich udziału procentowego, ponieważ liczba przedstawicieli pierwszej grupy nadal wzrasta.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: