eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny najmu mieszkań w Warszawie IX 2007

Ceny najmu mieszkań w Warszawie IX 2007

2007-10-01 00:10

Przeczytaj także: Ceny najmu mieszkań w Warszawie VI 2007


fot. mat. prasowe

Średnie ceny najmu mieszkań w Warszawie (PLN)

Średnie ceny najmu mieszkań w Warszawie (PLN)

Osoby planujące wynajem mieszkania jeszcze większego - z trzecim pokojem - muszą się już liczyć ze znacznie większym, bo o ponad 1200 PLN, wydatkiem w stosunku do mieszkania 2-pokojowego. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku mieszkań czteropokojowych. Próg średnich cen w tym segmencie jest wyższy o kolejnych 1400 PLN. Co ciekawe, wg statystyk zdecydowanie bardziej opłaca się wynająć mieszkanie 5- zamiast 4-pokojowego; może okazać się tańsze. Brzmi to zaskakująco, ale znalezienie amatora na duże mieszkanie jest dużo trudniejsze. Dlatego w tym przypadku zachowanie rozsądku przy formułowaniu oczekiwań finansowych przez właścicieli ma szczególne znaczenie. Żądanie zbyt wygórowanej ceny może spowodować długotrwały, całkowity brak zainteresowania ofertą.

Wynajem mieszkań to średni interes

Założenia: kawalerka - 30m2, 2 pokoje - 50m2, 3 pokoje - 70m2, 4 pokoje - 90m2. Średnia cena nabycia 9797 PLN za m2 (według cen ofertowych z wrześniowego raportu Oferty.net i Open Finance. Średni czynsz 4,5 PLN za metr (płaci właściciel). Mieszkanie wynajęte przez 10,5 miesiąca w roku. Rentowność najmu brutto - przed odliczeniem podatku, który może być ryczałtowy (8,5 proc.) lub wliczany do dochodów osobistych (skala progresywna 19, 30 i 40 proc.)

Wynajem mieszkań w stolicy wciąż trudno uznać za dobry interes, wynika z analizy Open Finance. Rentowność najmu kawalerek - przy spełnieniu naszych założeń - jest ledwie porównywalna z rentownością lokaty bankowej, a nigdzie nie osiąga rentowności porównywalnych z dochodem z zysków z obligacji 10-letnich (te dają 6,5 proc. zysku w skali roku). Nieco lepiej sprawa ma się w przypadku większych mieszkań, jednak w ich przypadku po pierwsze trzeba dysponować większą kwotą na inwestycję, po drugie trudniej znaleźć na nie chętnych - koszt nie należy bowiem do niskich. Inwestorzy kupujący mieszkania w celach inwestycyjnych nadal muszą więc liczyć przede wszystkim na wzrost wartości mieszkań w czasie - tylko ona pozwoli bowiem na zrobienie korzystnego interesu.

Warto też zauważyć, że w każdym przypadku, a więc obojętnie od powierzchni mieszkania, rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będzie wyższa od dochodów z najmu, wyższe jest bowiem oprocentowanie kredytów hipotecznych, wynika z szacunków Open Finance.

Nie mniej - biorąc pod uwagę właśnie wzrost wartości mieszkań w czasie - trudno uznać, że kupno mieszkania w Warszawie pod wynajem nie było w przeszłości dobrym interesem. Co więcej, należy spodziewać się, że wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów i wzrostem cen na rynku, mieszkania staną się trudniej dostępne dla nabywców, co z kolei przełoży się na większy popyt na rynku najmu. To zaś może zaowocować wzrostem stawek najmu, co zresztą obserwujemy od początku roku.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: