eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik Optymizmu VII 2007

Wskaźnik Optymizmu VII 2007

2007-07-20 13:58

Wskaźnik Optymizmu VII 2007

© fot. mat. prasowe

Wprawdzie łączna wartość Wskaźnika Optymizmu Konsumentów w lipcu utrzymuje się na tym samym co w czerwcu poziomie (obecnie 108,67 pkt.), to dalszej zmianie uległy wartości składowych WOK: kolejny miesiąc wzrosła skłonność do zakupów, a pogorszyły się opinie dotyczące klimatu gospodarczego - podaje Ipsos.

Przeczytaj także: Wskaźnik Optymizmu V 2007

W lipcu skłonność do zakupów wzrosła o 2 pkt. do 113,17 pkt. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost skłonności do zakupów wyniósł aż 18 pkt. Oznacza to, że mamy do czynienia z szeroko odczuwalną poprawą sytuacji materialnej w gospodarstwach domowych. Co więcej, dynamicznie wzrasta ilość osób oczekujących poprawy w przyszłości, a zaledwie 10% Polaków spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ich sytuacja materialna się pogorszy. Ponadto, w lipcu istotnie poprawiły się oceny własnych możliwości odkładania pieniędzy w przyszłości. Na takie nastroje korzystnie mogło wpłynąć obniżenie składki rentowej od lipca 2007 i zapowiedź dalszej jej obniżki od stycznia 2008 r., co oznacza podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę.

Jednocześnie oceny wydarzeń gospodarczych i politycznych z ostatniego miesiąca są raczej negatywne – wskaźnik oceny klimatu gospodarczego spadł się o 2 pkt. do 101,93 pkt. Ma to prawdopodobnie związek z przedłużającym się protestem pracowników służby zdrowia, odkrywającym po-ważny kryzys systemu opieki zdrowotnej. Część osób mogła również negatywnie odebrać niestabilność w koalicji i możliwość przyspieszonych wyborów.

Wydarzenia te nie przeszkadzają jednak Polakom bardzo pozytywnie oceniać perspektywy na rynku pracy: obawy, że bezrobocie wzrośnie w przyszłości wyraża obecnie jedynie 12% Polaków.

fot. mat. prasowe

Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań zadawanych w sondażu Ipsos na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Ostatnie badanie przeprowadzono między 5 a 11 lipca 2007 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1010 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,1% na poziomie ufności 0,95.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: