eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VI 2007

GUS: koniunktura gospodarcza VI 2007

2007-06-25 00:53

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2007


W czerwcu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę optymistycznie, korzystniej niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest mniej negatywnymi ocenami bieżącej produkcji i utrzymującymi się optymistycznymi prognozami portfela zamówień i produkcji. Bieżący portfel zamówień jest oceniany nieco bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Nadal zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo iż dyrektorzy przedsiębiorstw nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, utrzymują się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne, bardziej korzystne niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują nieznacznie zwiększyć zatrudnienie. Ceny wyrobów włókienniczych mogą wzrosnąć.

W czerwcu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Przewidywany jest wzrost portfela zamówień i produkcji, większy niż prognozowano w maju. Odpowiednie diagnozy wskazują na spadek w tym zakresie. Zwiększają się nadal nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo narastających opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci z mniejszymi niż przed miesiącem trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej, dotychczas negatywne, uległy niewielkiej poprawie. Dyrektorzy zamierzają w niewielkim stopniu zwiększyć zatrudnienie. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się obniżać szybciej niż przewidywano w maju.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 34 (w maju plus 32). Wśród badanych przedsiębiorstw 40% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 6% – jej pogorszenie (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 39% i 7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Odnotowany w czerwcu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano–montażowej jest zbliżony do sygnalizowanego w maju. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w tym zakresie są nadal korzystne, choć ostrożniejsze od prezentowanych przed miesiącem. W konsekwencji należy oczekiwać nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie aniżeli prognozowano w maju.

Nadal poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanomontażowych. W najbliższych miesiącach może być ona nadal korzystna, choć odpowiednie przewidywania są nieco ostrożniejsze od prognoz z maja.

Przedsiębiorcy przewidują nieco wolniejszy, choć nadal znaczący wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych w porównaniu z prognozami z maja.

Spośród badanych jednostek 3,9% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano–montażowej (3,8% przed miesiącem i 3,3% w czerwcu zeszłego roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z: kosztami zatrudnienia (barierę tę zgłasza 57% przedsiębiorstw, podobnie jak przed miesiącem wobec 49% w czerwcu 2006 roku), niedoborem wykwalifikowanych pracowników (55% badanych przedsiębiorstw w czerwcu br. wobec 54% przed miesiącem i 36% w czerwcu 2006 r.), kosztami materiałów (53% przedsiębiorstw w czerwcu br. wobec 50% przed miesiącem i 25% w czerwcu 2006 r.) oraz konkurencją ze strony innych firm (50% przedsiębiorstw w czerwcu br. wobec 51% przed miesiącem i 69% w czerwcu 2006 roku). Spośród wszystkich utrudnień wymienianych przez przedsiębiorstwa, w skali roku najbardziej zwiększyła się dotkliwość barier związanych z kosztami materiałów, niedoborem wykwalifikowanych pracowników oraz niedoborem sprzętu, materiałów i surowców (z przyczyn pozafinansowych) – w przypadku tej ostatniej bariery nastąpił wzrost z 4% w czerwcu 2006 r. do 19%. W najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość barier związanych z konkurencją ze strony innych firm i niedostatecznym popytem (z 31% do 20%).

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: