eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internet w Polsce

Internet w Polsce

2007-06-17 01:17

38 proc. Polaków korzysta regularnie z Internetu. Kolejne 30 proc. bardzo chce mieć stałe łącze w domu - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Ericsson.

Przeczytaj także: Polacy i Internet

Odsetek internautów w Polsce jest większy niż na Węgrzech i w Turcji, gdzie wynosi on odpowiednio 35 i 32 proc. W Rosji internautami jest tylko 17 proc. badanych. Jednak osób korzystających regularnie z Internetu jest w Polsce nadal mniej niż na dojrzałych rynkach. W Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi 67 proc., w Niemczech 55 proc., a w Szwecji aż 92 proc.

W badaniu przyjęto, że internautą jest osoba, która co najmniej raz w tygodniu korzysta z sieci. W rzeczywistości jednak większość badanych robi to znacznie częściej. Codzienne używanie Internetu deklaruje 27 proc. Polaków. Są to przeważnie osoby określane przez badaczy jako pionierzy, czyli osoby szybko akceptujące nowinki techniczne i kreujące modę na technologie w swoich środowiskach.

Polacy najczęściej korzystają z sieci w domu. Dwie trzecie internautów deklaruje, że robi to przez łącze szerokopasmowe. Nie zaskakuje wniosek, że ci, którzy mają szybkie łącza, znacznie aktywniej korzystają z Internetu niż pozostali. W grupie „broadbandowej” 70 proc. korzysta z wyszukiwarek, prawie tyle samo – z komunikatorów. Niemal 40 proc. ściąga pliki muzyczne, a ok. jedna trzecia pobiera filmy oraz ogląda i wysyła zdjęcia. Okazuje się również, że osoby, które mają do dyspozycji łącze szerokopasmowe, aktywniej korzystają nie tylko z Internetu, ale także z komórki. Z badań wynika, że liderami w dostępie szerokopasmowym na polskim rynku nie są operatorzy z ofertą DSL (korzysta z nich 36 proc.), ale kablówki (64 proc).

Z badań wynika również, że internautów będzie szybko przybywało. 30 proc. wszystkich ankietowanych odpowiedziało, że co prawda nie ma w domu dostępu do sieci, ale jest zainteresowanych jej posiadaniem. Ponad dwie trzecie tej grupy jest przekonana, że będą korzystać z Internetu codziennie.

Ericsson zbadał także, jakimi nowymi usługami internetowymi zainteresowani są Polacy. W pierwszej trójce najbardziej pożądanych usług znalazły się: telefonia wideo, telewizja na życzenie oraz połączenia głosowe przez Internet za pomocą Skype`a i podobnych komunikatorów.

Informacje o badaniu
Badanie konsumenckie w Polsce zrealizował Ericsson Consumer&Enterprise Lab. Badacze w kwietniu 2006 r. przeprowadzili 1500 wywiadów osób w grupach wiekowych od 15 do 69 lat. Posłużono się zarówno metodą ilościową jak i jakościową. Wybrana grupa jest reprezentatywna dla 28 mln mieszkańców Polski.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl

Przeczytaj także


bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: