eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 13/2007 (26.03-01.04.2007)

Tydzień 13/2007 (26.03-01.04.2007)

2007-04-01 00:25

Przeczytaj także: Tydzień 12/2007 (19-25.03.2007)

  • Unia przygotowuje zmiany zasad w handlu z krajami trzecimi. Według pierwszych ocen spowoduje to to zwiększenie napływu towarów z Azji, w tym z Chin oraz Indii. Obecnie obowiązują jeszcze bariery ochronne przez niepożądanym importem (stosuje się wysokie cła i ceny minimalne) na 37 produktów (branże tekstylna, mechaniczna, chemiczna i metalurgiczna). W trakcie przygotowań są nowe postępowania w dziedzinie ochrony unijnego rynku ( np. kolorowe kineskopy).
  • EBC na początku marca podwyższył stopy procentowe z 3,5% do 3,75%. Eksperci przewidują dalszy wzrost stóp procentowych, jednak widzą już bliski koniec obecnego etapu podwyżek.
  • Unijni ministrowie transportu zatwierdzili umowę tzw. "otwartego nieba" z USA. Jej skutkiem ma być,całkowita liberalizacja ruchu lotniczego nad Atlantykiem, co w efekcie doprowadzi do otwartej konkurencji i obniżek cen biletów. Umowa ma wejść w życie w ciągu 5 miesięcy.
  • Według badań ekonomicznych Ecostat w 2007 roku węgierskie PKB wzrośnie o 2,4%, a w 2008 roku wzrost ten ma wynieść 3,3%. Prognoza tej instytucji przewiduje też tegoroczną inflację w wysokości 7,4%, a w 2008 już tylko 3,6%. Deficyt budżetowy w 2007 roku wyniesie 6,6%, a w 2008 będzie na poziomie 5%. Obecnie stopa procentowa wynosi 8%.
  • W Portugalii kosztem 61 mln euro powstała najwydajniejsza na świecie elektrownia słoneczna. Zaspokoi ona potrzeby energetyczne 8 tys. gospodarstw. Zbudowały ją amerykańskie firmy GE Energy Financial Services i PowerLight Corporation oraz portugalska spółka Catavento. W tej okolicy w ciągu roku słońce świeci tam 3300 godzin. Portugalia intensywnie rozwija energetykę odnawialną, buduje elektrownie pływowe, słoneczne i wiatrowe, w których rozwój w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje ok. 8 mld euro. Zamiarem rządu jest, by do 2010 roku źródła odnawialne zaspokajały 45% całej zużywanej w kraju energii.
  • W Hiszpanii energia wiatrowa dostarcza teraz więcej energii elektrycznej niż energia atomowa. Moc generatorów wiatrowych wynosi ok. 8375 MW, podczas gdy elektrownie atomowe dostarczają 6797 MW, a elektrownie węglowe ok. 5 tys. MW. Potrzeby Hiszpanii na energię elektryczną wynoszą ponad 31 tys. MW.
  • Litewski rząd zaakceptował projekt budowy elektrowni atomowej o mocy 3200MW ( 2 reaktory o mocy 1600 MW każdy). W tym dokumencie przyjęto, że Litwa będzie miała 34% elektrowni, a Polska , Łotwa i Estonia po 22%.
  • Gazprom prowadzi intensywne rozmowy z francuskim GDF na temat dostaw gazu do Francji.
  • Litwa planuje budowę podziemnego magazynu gazu na 0,5 mld m³ (ok. 16% potrzeb rocznych). Według założeń w tej inwestycji Litwa będzie miała pakiet 51% akcji, 24% obejmie związana z Gazpromem firma Dujotekana, a 23% Lietuvos Dujos (w której głównymi udziałowcami są niemiecki E.ON i Gazprom). Jak wiadomo sąsiednia Łotwa ma już w Incukalns jeden z największych w Europie magazynów gazu.
  • Trwa licytacja majątku po Jukosie. Pierwsza transakcję zawarł Rosnieft kupują 9,44% swoich udziałów będących w posiadaniu Jukosu za ok. 7,6 mld USD. Następne w kolei są obligacje Jugansknieftiegazu (12), których cena wywoławcza jest na podobnym poziomie. Te wyprzedaże mają przynajmniej zapewnić spłatę wierzycieli (ok, 20,7 mld USD).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KOLEJNY ETAP ZBLIŻENIA ROSJI I UNII, TYM RAZEM W LOTNICTWIE

Mimo licznych trudności wynikających z konieczności pokonania realnych przeszkód i dużej ostrożności partnerów, ma miejsce zbliżenie pomiędzy przemysłami lotniczymi Unii i Rosji, Unii i Chin oraz Rosji i Chin. Dziś jeszcze nie wiadomo, do czego to zmierza i jaki będzie efekt tej współpracy. Informowaliśmy już o współpracy między przemysłami lotniczymi Rosji i Chin w dziedzinie lotnictwa wojskowego. Komentowaliśmy rozwój współpracy między Airbusem, a chińską firmą, czego wynikiem jest uruchomienie w Chinach montowni samolotów Airbusa. Teraz chcemy skomentować współpracę Airbusa z Rosją.

Europejska grupa zbrojeniowo-lotnicza European Aeronautic Defence and Space Company (EADS to właściciel m.in. Airbusa) osiągnęła w 2005 r. zysk netto na poziomie 1,68 mld euro (wzrost o 39% r/r) a zysk operacyjny w wysokości 2,85 mld euro (wzrost o 17% t/r). Obroty do 34,2 mld euro. Airbus sprzedał 378 (kolejny rok wyprzedził Boeinga) samolotów za 22,17 mld euro i zyskał zamówienia na 1055 następnych maszyn. Rok 2005 był dobrym rokiem dla europejskiego koncernu. W 2006 roku zaczął on poważnie interesować się kooperacją z rosyjskimi producentami związanymi z lotnictwem.

Sygnałem w 2006 roku była informacja, że Rosjanie kupili 5% akcji niemiecko-francuskiego, największego koncernu lotniczego i zbrojeniowego w Europie Zachodniej za ok. 1 mld USD, a transakcji tej dokonał rosyjski państwowy bank Wniesztorgbank-drugi co do wielkości bank Rosji. To wiązana transakcja, bo niemiecko-francuski koncern kupił 10% akcji firmy Irkut, która produkuje wojskowe samoloty wielozadaniowe Suchoj. EADS poinformował, ze chce zostać partnerem strategicznym holdingu, jaki powstaje w Rosji z połączenia przez firm lotniczych. Wobec kłopotów finansowych Airbusa Rosjanie złożyli ofertę zwiększenia swojego udziału z 5%, nawet do 25%.

Wkrótce potem otrzymaliśmy informację, że trwają rozmowy na temat współpracy EADS z rosyjskim koncernem lotniczym UAC. Juz na początku rozmów ustalono, ze Rosjanie przejmą pewną ilość udziałów w konstrukcji nowego samolotu A350XWB i będą uczestniczyć w finansowaniu projektu. Obie grupy poinformowały też, ze zamierzają też powołać spółkę joint venture, która ma przerabiać A320 na wersję cargo.

Teraz już wiadomo, że EADS podpisał porozumienie o współpracy z rosyjskim państwowym holdingiem lotniczym Obiediniennaja Awiastroitielnaja Korporacija (OAK) i rosyjski koncern otrzymał prawo do zaprojektowania oraz do dostaw 5% części do nowego samolotu pasażerskiego A350 XWB. Produkcja rusza w 2013 r. Koszty tego projektu wycenia się na 11,6 mld euro.

Te informacje można łatwo połączyć z zakupem przez Aerofłot 22 airbusów A350, i wcześniejszymi dostawami dla rosyjskiego przewoźnika 10-15 sztuk A 330. Jaki będzie następny krok?

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: