eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny połączeń telefonicznych spadają

Ceny połączeń telefonicznych spadają

2007-02-27 13:51

UKE przedstawił analizę zmian cen połączeń w telefonii stacjonarnej. Analiza została opracowana na podstawie cenników przedsiębiorców telekomunikacyjnych którzy posiadają największy - pod względem liczby abonentów i przychodów - udział na rynkach połączeń krajowych i międzynarodowych dla użytkowników końcowych, tj. na podstawie cenników Telekomunikacji Polskiej, Tele2, Netii, Dialogu i NOM.

Przeczytaj także: Ceny połączeń telefonicznych - raport

Jak wynika z analizy UKE, ceny przyłączenia do sieci oraz ceny abonamentu na przestrzeni ostatnich dwóch lat nie uległy istotnym zmianom. Poza Telefonią Dialog S.A. żaden z operatorów nie zmienił cen za przyłączenie do swojej sieci, natomiast wszyscy analizowani przedsiębiorcy stosują promocje, w ramach których realne opłaty za przyłączenie do sieci są znacznie niższe, czasem nawet jest to opłata symboliczna rzędu 1 zł. Wspólną cechą dla abonamentów oferowanych przez analizowanych operatorów jest to, że wyższe opłaty miesięczne wiążą się z możliwością korzystania z tańszych lub nawet darmowych połączeń.

W przypadku połączeń krajowych (zarówno lokalnych jak i międzystrefowych) ceny obniżyły się w ciągu ostatniego roku od 4,8% do 9,7%. Nie jest to jednak wynikiem zmian w obowiązujących planach taryfowych, lecz wynika z wprowadzenia nowych planów. Każdy z analizowanych operatorów posiada bardzo zróżnicowaną ofertę, wielu z nich w zamian za wyższy abonament oferuje pakiety bezpłatnych minut do wykorzystania między innymi na połączenia lokalne i międzystrefowe.

Ceny połączeń międzynarodowych również uległy obniżeniu, od 20% w nowo wprowadzonym w 2006 r. przez Telekomunikację Polską S.A. planie tp Startowy, do 33% w taryfie Darmowe rozmowy MAX wprowadzonej przez Telefonię Dialog S.A. Analogicznie do zmian obserwowanych na rynku połączeń krajowych, obniżki te powstały w wyniku wprowadzenia przez operatorów nowych planów taryfowych. Telekomunikacja Polska S.A., wprowadziła również do tej pory nie stosowane dla połączeń międzynarodowych okresy taryfikacyjne, co również spowodowało obniżenie cen połączeń wykonywanych w określonych godzinach doby tj. poza szczytem od poniedziałku do piątku oraz w weekendy.

W przypadku segmentu połączeń międzynarodowych należy zauważyć, że coraz popularniejsze (ale dostępne jedynie dla użytkowników stałego dostępu do Internetu) staje się wykonywanie rozmów przez komunikatory głosowe wykorzystujące sieci IP, np. Skype czy Tlenofon.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: