GUS: koniunktura gospodarcza II 2007
2007-02-23 00:46
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza I 2007
W lutym sygnalizowany jest spadek bieżącej sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest niezadowalająca, gorsza niż w styczniu. Na najbliższe miesiące przewiduje się znacznie wolniejszy niż prognozowano w poprzednim miesiącu spadek sprzedaży żywności i w konsekwencji nieco mniejsze trudności przy regulowaniu zobowiązań finansowych. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, wobec czego ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może nie ulec zmianie. Odnotowuje się wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów. Nadal będą dokonywane redukcje zatrudnienia, choć mogą być one mniejsze niż przewidywano w styczniu.
Spośród badanych jednostek 3,6% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (3,7% w styczniu i 4,0% w lutym zeszłego roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę zgłasza 73% przedsiębiorstw wobec 74% w styczniu br. i lutym 2006 roku), kosztami zatrudnienia (63% przedsiębiorstw wobec 62% w styczniu br. i 57% w lutym 2006 roku) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (56% badanych przedsiębiorstw w lutym i styczniu br. wobec 50% w lutym 2006 r.). W porównaniu z lutym ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 51% do 41%), natomiast wzrosło znaczenie barier związanych z: wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 50% do 56%) oraz z kosztami zatrudnienia (z 57% do 63%).
4. Usługi
Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają w lutym koniunkturę bardzo optymistycznie, lepiej niż przed miesiącem (plus 66 wobec plus 58 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 67% badanych firm, jej pogorszenie –1% (w styczniu odpowiednio: 60% i 2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Wpływają na to bardziej optymistyczne niż przed miesiącem prognozy popytu i sprzedaży usług, a w konsekwencji także sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sprzedaż oraz sytuacja finansowa są oceniane nadal bardzo korzystnie, choć nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Bieżące ceny usług finansowych obniżane są wolniej niż w styczniu. W najbliższych miesiącach można oczekiwać dalszego spadku cen. W tej grupie jednostek przewidywany jest dalszy wzrost zatrudnienia.
Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w lutym korzystnie, nieco lepiej niż przed miesiącem (plus 19 wobec plus 18 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 30% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (w styczniu odpowiednio: 29% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Wpływają na to bardziej optymistyczne niż przed miesiącem przewidywania dotyczące popytu i sprzedaży. W konsekwencji utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są mniej optymistyczne niż przed miesiącem. W tej grupie jednostek przewiduje się wzrost zatrudnienia, choć nieco mniejszy niż prognozowano w styczniu. Sygnalizowany jest spadek bieżących cen, nieco większy niż w styczniu. W następnych miesiącach dyrektorzy nie spodziewają się zmian w poziomie cen.
![Koniunktura gospodarcza w IV 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w IV 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-IV-2025-266190-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl