eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy startupy zaangażują się w odbudowę Ukrainy?

Czy startupy zaangażują się w odbudowę Ukrainy?

2023-11-22 11:17

Czy startupy zaangażują się w odbudowę Ukrainy?

Czy startupy zaangażują się w odbudowę Ukrainy? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

GPW zaprezentowała kolejną już odsłonę raportu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB), która tym razem skupia się na roli, jaką mają odegrać startupy i instytucje otoczenia biznesu w odbudowie powojennej Ukrainy. To już trzecia edycja tego opracowania, ale po raz pierwszy w badaniu zrealizowanym na jego potrzeby o zdanie zapytano również przedstawicieli ukraińskich instytucji i organizacji, które w istotnym stopniu wspierają działalność startupów. Czego dowiadujemy się od respondentów?

Przeczytaj także: Patenty i znaki towarowe pomagają start-upom

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Czy ukraińskie startupy rozważają możliwość prac badawczo-rozwojowych nad nowymi innowacjami, które wesprą odbudowę kraju?
 • Kto zdaniem respondentów powinien w przeważającej mierze przyjąć na siebie ciężar odbudowy Ukrainy?
 • Jak ukraińskie startupy oceniają swoje umiejętności dostosowywania się do zmian zachodzących w otoczeniu?

Wyniki raportu pokazują optymistyczne nastawienie członków ekosystemu startupowego. Przedstawiciele startupów mają własne autorskie technologie, wiedzą, jak wykonać swoją pracę, mają wiarę w przyszłość. Przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu mają ugruntowaną wiedzę i chcą dalej budować know-how. Z obu stron przebija się jednak podstawowa potrzeba — finansowanie. Najgłówniejszym zatem pytaniem z raportu jest: jak zapewnić finansowanie wewnętrzne i jak ściągnąć do kraju kapitał inwestycyjny? Wierzymy, że raport wesprze dyskusję na ten temat - mówi Łukasz Wawak, menedżer PUSB.

Autorzy raportu przepytali 107 ukraińskich spółek technologicznych reprezentujących niszową, choć bardzo innowacyjną branżę startupową. Ponadto w części poświęconej instytucjom otoczenia biznesu na pytania odpowiedziało 54 reprezentantów organizacji z całej Ukrainy. W pierwszej części badania opublikowano dane dotyczące kondycji i nastawienia startupów. Wśród przedstawicieli startupów aż 81% uważa, że ich produkty i rozwiązania pomogą odbudować Ukrainę w różnorodnych aspektach.

fot. mat. prasowe

Czy rozważasz projekty wspierające odbudowę?

78% respondentów przyznało, że rozważają takie działania


Na pytanie, czy startupy rozważają możliwość prac badawczo-rozwojowych nad nowymi innowacjami, które wesprą odbudowę kraju, aż 78% przyznało, że rozważają takie działania, a tylko 22% badanych nie bierze takich prac pod uwagę. Odpowiedzi te wskazują, że startupy są gotowe do długoterminowego udziału w procesie odbudowy i rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Zdecydowana większość odpowiedzi przedstawicieli startupów (69%) wskazała, że wszystkie grupy (rząd, inwestorzy, społeczność międzynarodowa) powinny współpracować, aby stworzyć synergię i skoordynować wysiłki na rzecz odbudowy kraju. Z kolei 54% odpowiedzi bezpośrednio odnosiło się do roli rządu, argumentując, że rząd powinien zapewnić stabilne ramy prawne i regulacyjne, które ułatwią funkcjonowanie startupów.

Ponadto 41% respondentów zgodziło się, że państwo ukraińskie powinno zapewnić bezpośrednie finansowanie i wsparcie startupom zaangażowanym w ożywienie gospodarcze.

fot. mat. prasowe

Jaką rolę w odbudowie Ukrainy powinni odgrywać rząd, inwestorzy oraz społeczność międzynarodowa?

Większość przedstawicieli startupów (69%) wskazała, że wszystkie grupy powinny współpracować


Podstawowe dane o startupach:


 • 46% startupów mimo wojny nadal uważa, że ekosystem działa na ŚREDNIM poziomie , co można uznać za całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę wysiłek wojenny. Startupy przyznają, że ekosystem startupowy jest aktywny.
 • 31% startupów z sukcesem pozyskało w ciągu ostatniego roku kapitał inwestycyjny.
 • 90% startupów widzi duży potencjał wzrostu w przyszłości.
 • 59% startupów nie zmieniło miejsca zamieszkania od 24 lutego 2022 roku.
 • 47% startupów, które opuściły Ukrainę, planuje wrócić do kraju po zakończeniu wojny.
 • 59% ukraińskich startupów, które postanawiają relokować się za granicę, wybiera Polskę dla relokacji z Ukrainy. Startupy, które przeniosły się za granicę Ukrainy, stanowią 15% wszystkich biorących udział w badaniu.
 • 66% startupów na Ukrainie i 35% startupów za granicą najbardziej potrzebuje dostępu do kapitału inwestycyjnego do dalszego rozwoju.
 • 62% ukraińskich startupów widzi swoją przewagę w elastyczności i umiejętności dostosowywania się do zmieniających się okoliczności.
 • 53% startupów uważa, że ekosystem startupowy potrzebuje inwestycji ze źródeł państwowych i funduszy międzynarodowych.

Podstawowe dane o organizacjach i instytucjach otoczenia biznesu:

 • 85% instytucji i organizacji otoczenia biznesu zapewnia wsparcie nie tylko tradycyjnym biznesom, ale ma także ofertę dla startupów.
 • 57% organizacji potwierdziło swoje kompetencje w zakresie świadczenia usług w zakresie badań rynku i rozwoju produktów.
 • 69% organizacji otoczenia biznesu potwierdziło posiadanie ugruntowanego doświadczenia w zakresie otrzymywania wsparcia grantowego.
 • 76% organizacji otoczenia biznesu potwierdziło, że posiada doświadczenie w zakresie otrzymywania, wypłacania i rozliczania dotacji.
 • 83% organizacji otoczenia biznesu posiada wcześniejsze doświadczenia i kompetencje we współpracy z partnerami zagranicznymi (w tym z darczyńcami).
 • 83% organizacji otoczenia biznesowego odczuwało potrzebę intensywnej rywalizacji w celu przyciągnięcia partnerów zagranicznych.
 • 39% organizacji otoczenia biznesu jako swój wkład w odbudowę Ukrainy określiło udostępnienie technologii edukacyjnych i możliwości e-learningu;
 • 70% organizacji środowisk biznesowych identyfikuje start-upy jako mające potencjał do odegrania roli w rewitalizacji społeczności lokalnych (w szczególności poprzez zapewnienie nowych miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji).
 • 81% instytucji otoczenia biznesu ma już doświadczenie we współpracy ze startupami.
 • 78% instytucji otoczenia biznesu stwierdziło, że posiada kompetencje do współpracy ze startupami
 • 93% IOB chce rozwijać dalsze kompetencje potrzebne do pracy ze start-upami.
 • 54% IOB chce rozwijać kompetencje w zakresie udzielania pomocy finansowej start-upom.
 • 83% IOB chce dowiedzieć się, jak pozyskać inwestycje zagraniczne i finansowanie w drodze partnerstw międzynarodowych.

Współorganizatorami raportu są: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Ukrainian Startup Fund. Do realizacji raportu w formie komentarzy eksperckich włączyli się także partnerzy merytoryczni tacy jak: ICU, Simpact Venture, Techosystem, Sigma Software Labs, ISE Group oraz Dentons.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: