eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja maleje, ale cały czas niepokoi

Inflacja maleje, ale cały czas niepokoi

2023-06-16 12:36

Inflacja maleje, ale cały czas niepokoi

Inflacja maleje, ale cały czas niepokoi © stadtratte - Fotolia.com

W maju inflacja wyniosła 13% - podał Główny Urząd Statystyczny. Polacy widzą, że inflacja spada, choć nadal jest ona powodem niepokoju 66% badanych. Polacy niezmiennie źle oceniają sytuację gospodarczą Polski, nie mając większej nadziei na jej poprawę w najbliższej przyszłości - wynika z badań Ipsos.

Przeczytaj także: Choć inflacja maleje niepokój Polek i Polaków rośnie

W ramach cyklicznych badań realizowanych przez Ipsos Polacy zostali zapytani m.in. o ocenę najbardziej niepokojących w kraju kwestii, odczucia dot. sytuacji gospodarczej i tempa wzrostu cen. Czy badani podzielają optymizm ekspertów?

Nieustająco od ponad roku inflacja pozostaje głównym powodem niepokoju Polek i Polaków. Wskazuje na nią 66% badanych. W dalszej kolejności wymieniane są opieka zdrowotna (37%) oraz korupcja i finansowe lub polityczne skandale (33%).

W temacie prognozowanego tempa wzrostu cen da się zaobserwować wyraźną poprawę nastrojów. Od początku roku spada liczba Polaków obawiających się szybszego wzrostu cen. W aktualnym pomiarze jest to tylko 14% badanych. Jednocześnie zwiększa się odsetek tych, którzy spodziewają się utrzymania podobnego tempa lub jego spowolnienia, a nawet spadku cen (obecnie odpowiednio 45% i 41%). Największymi optymistami w tym względzie są młodzi badani w wieku 25-29 lat oraz badani z miast między 100 000 a 200 000 mieszkańców.

fot. stadtratte - Fotolia.com

Inflacja maleje, ale cały czas niepokoi

Nieustająco od ponad roku inflacja pozostaje głównym powodem niepokoju Polek i Polaków. Wskazuje na nią 66% badanych.


Pomimo tych pozytywnych sygnałów, niezmiennie zdecydowana większość Polaków (63%) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Takiego zdania są przede wszystkim młodzi badani w wieku 25-29 lat i ludzie z wyższym wykształceniem. Ciągle też ponad połowa (59%) respondentów uważa, że sytuacja gospodarcza Polski pogorszyła się w ciągu minionego roku, a 42% obawia się jeszcze gorszej kondycji gospodarki w przyszłości. 46% nie widzi perspektyw na zmianę sytuacji ani w dobrą, ani w złą stronę.

Nieco mniej niż połowa Polaków (45%) ocenia, że ich sytuacja materialna pogorszyła się w ostatnich miesiącach. Odsetek ten nie uległ większym zmianom od początku roku. Wbrew pesymistycznym ocenom perspektyw krajowej gospodarki, wyraźnie spada liczba osób obawiających się dalszego pogorszenia własnej sytuacji – z 39% w grudniu 2022 r. do 24% w aktualnym pomiarze. Prawie trzech na czterech Polaków (74%) wydaje tyle ile zarabia, podczas gdy tylko 18% może sobie pozwolić na oszczędzanie. W najlepszej sytuacji finansowej są ludzie z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast.

Z powyższymi danymi korespondują szczegółowe odpowiedzi Polaków w temacie oszczędzania. Chociaż ponad 60% Polaków jest przekonanych o tym, że warto odkładać pieniądze, to podobna liczba badanych deklaruje, że nie uda im się nic odłożyć w najbliższych miesiącach. Jedynie co piąty (19%) przewiduje, że oszczędzi pieniądze w ciągu kolejnego roku.
Wzrost cen jest poważnym zmartwieniem dla Polek i Polaków i ma istotny wpływ na ich codzienne życie. Ciągłe obawy dotyczące zarządzania wydatkami, wiązania końca z końcem powodują poczucie obciążenia finansowego i niepewności. W odpowiedzi na te wyzwania, jednostki i rodziny mogą być zmuszone do poszukiwania sposobów radzenia sobie z rosnącymi cenami. Mogą zmieniać swoje nawyki wydatkowe, a nawet rozważać podjęcie dodatkowej pracy. Jednak takie działania nie zawsze są możliwe, zwłaszcza dla tych, którzy już borykają się z wieloma trudnościami. – komentuje wyniki Joanna Skrzyńska, liderka zespołu Public Affairs w Ipsos Polska.

Źródło danych: (1) Ipsos, comiesięczne badanie online „What Worries the World” przeprowadzane w 29 krajach 21 kwietnia – 5 maja 2023 roku, w Polsce licząca 500 osób reprezentatywna próba w wieku od 16 do 74 lat.
(2) Ipsos, badanie dotyczące nastrojów ekonomicznych Polaków przeprowadzono w ramach sondażu wielotematycznego Omnibus CAPI w dniach 11 – 15 maja 2023 roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 i więcej lat.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: